Mibosport Cup 2. závod – oficiální report

Vojta Novický


Na druhý závod seriálu MIBOSPORT Cup Onroad&Offroad v Hrototovicích se přihlásilo 117 jezdců z 5 států Evropy. Nemálo z nich využilo možnosti volného tréninku již den před samotným závodem a mohli tak ladit své podvozky s předstihem na obou drahách – onroad i offroad. Tréninky na onroad trati byly opět organizovány dle jednotlivých kategorií, přičemž jezdci každé z kategorií Formula, Yokomo GT, Stock Zero 17,5T a Modified dostali k dispozici svůj vlastní čas pro tréninkové jízdy. Část volných tréninků onroad sekce byla měřena a závodníci tak měli možnost srovnat dle na příslušném monitoru publikovaných dat svou rychlost na jedno kolo s konkurencí. Část měřených tréninků probíhala i ráno v den závodu. V sobotu byla také provedena registrace přítomných jezdců do závodu, což se s časového hlediska osvědčilo již na prvním závodě.

V neděli po trénincích a registraci dalších příchozích jezdců proběhla rozprava, kde byly sděleny všechny důležité informace ohledně organizace závodu a v 9:00 se dle připraveného časového rozpisu začalo závodit.

Nyní k jednotlivým kategoriím:

2wd Buggy

V první ze dvou offroad kategorií si v kvalifikacích zajistil první místo na startu do finále Martin Zvára mladší. Martin opanoval nejen všechny kvalifikační jízdy, ale také všechny tři finálové jízdy a o vítězství v závodě bylo rozhodnuto. Pro druhé místo si dojel Tomáš Jedlička a třetí skončil Roman Bílek. Oceněn byl také Dušan Bayer a Radovan Rusinko za čtvrté, resp. páté místo. Kategorie 2WD se opět potýkala s malou účastí, nicméně i tak bylo na co koukat a všichni jezdci podali kvalitní výkon.

Průběžné pořadí kategorie 2WD po 2. závodě (TOP 3 jezdci):

1. Tomáš Jedlička

2. Dušan Bayer

3. René Trauner

4wd Buggy

V této kategorii se opět sešlo mnoho špičkových jezdců v čele s Martinem Bayerem, kteří předvedli obzvlášť ve finálových jízdách krásnou podívanou. TQ i vítězství zaslouženě obhájil Martin Bayer. Velmi dobrý výsledek z prvního závodu zopakoval dalším druhým místem Petr Hanák, který stál na startu do každé z finálových jízd až na 6. místě. Na třetí místo se vedle obou výše jmenovaných postavil Gabor Forrai z Maďarska. Ocenění za čtvrté místo převzal Vašek Strupek a pohár za 5. místo si odnesl Barnabás Tóth. Finále A bylo znovu „našlapáno“ řadou dalších kvalitních jezdců a Radek Flek, Jiří Mára, Kuba Šimurda, Erik Margony a David Kukla také bojovali o posty nejvyšší. Ve finále B uspěl ze všech nejlépe Jan Domanský před domácím Dominikem Maškem. V C finále pak jednoznačně vyhrál Radim Kuběna.

Průběžné pořadí kategorie 4WD po 2. závodě (TOP 3 jezdci):

1. Martin Bayer

2. Petr Hanák

3. Gabor Forrai

Formule

V kategorii Formula to měl o poznání těžší vítěz prvního závodu Miloš Klaus, který v kvalifikacích nestačil na rychlého rakouského jezdce Toniho Stangla, který si tak zajistil TQ. Toni své první místo na startu obhájil vítězstvím ve dvou z celkových tří finálových jízd. Za sebou na druhém místě nechal výborně jedoucího Drahoslava Hejtmánka a třetího Patrika Maňouška. Pro čtvrté místo si z šesté startovní pozice dojel Jaromír Sattler a hned za ním skončil Jirka Groch, který si naopak oproti startu o dvě příčky pohoršil. Vítězem finále B se stal Miloš Pokorný.

Průběžné pořadí kategorie 4WD po 2. závodě (TOP 3 jezdci):

1. Toni Stangl

2. Jaromír Sattler

3. Patrik Maňoušek

Stock Zero 17.5T

V kategorii Stock Z se očekával velký souboj mezi Zdenkem Kunákem a zbytkem startovního pole. Jeho pozici favorita mu dle předpokladů měli znepříjemnit jezdci jako Marek Černý, Adam Dubák, Gabor Forrai, Tomáš Lipták nebo Toni Stangl. Zdenko však nepřipustil žádné drama a zvítězil ve všech třech kvalifikacích. Ze druhého místa startoval Marek Černý a startovní číslo 3 do finále měl Adam Dubák. Až za nimi výše jmenovaní borci. Finálové jízdy už tak jednoznačné nebyly. Zdenko Kunák sice zvítězil v prvním finále, to druhé vyhrál Marek Černý a rozhodovat se tak muselo až v poslední třetí jízdě. Tam se odehrál od začátku do konce vyrovnaný souboj mezi Zdenkem a Markem, ale první jmenovaný si své první místo pohlídal a stal se tak celkovým vítězem druhého závodu v kategorii Stock Zero 17,5T. Druhý skončil Marek Černý, třetí Adam Dubák před maďarským jezdcem Gaborem Forraiem, se kterým sváděl krásné souboje. Pátý pak celkově dojel rakušan Toni Stangl. V B finále si první místo vyjel Adam Černý.

Na 2. závodě byly také zavedena dvě nová ocenění – Junior závodu a Hvězda závodu. Jako nejlepšího ze všech juniorů napříč kategoriemi jsme vybrali a pohárem ocenili Radka Vodu, který si zajel finále A v kategorii Stock Z.

Průběžné pořadí kategorie 4WD po 2. závodě (TOP 3 jezdci):

1. Zdenko Kunák

2. Marek Černý

3. Adam Dubák

Yokomo GT

Report viz. tisková zpráva na masters.cz nebo rcmagazine.cz

Modified

33 jezdců na startu královské kategorie Modified. Sešla se opět velmi silná skupina špičkových jezdců a nechyběli jezdci jako Zdenko Kunák, Marek Černý, Radek Flek, Jiří Mára, Víťa Hola, Blazej Orlowski a další. Po dlouhé době jsme v Hrotovicích také mohli přivítat Zdeňka Hamáka a čekalo se, jak se Zdeněk popasuje s tak silnou konkurencí. Opět se závodilo velmi rychle a byla radost sledovat umění jezdců zkrotit modely v této prestižní kategorii. Nejrychleji ze všech se v kvalifikacích prezentoval slovenský jezdec Zdenko Kunák. Za ním se jezdci do finále A seřadili v pořadí: Hamák, Mára, Černý, Hola, Flek, Šimurda, Tóth, Vyšín a Blahovský. Brzy po startu do prvního finále došlo ke kontaktu mezi prvním Zdenkem Kunákem a druhým Zdeňekm Hamákem a oba na to doplatili ztrátou drahocenných pozic. Nejlépe toho dokázal využít Jíří Mára, který si zkušeně první místo pohlídal až do konce a vyhrál. Když Zdenko Kunák následně ve druhém finále nenechal nic náhodě a zvítězil, bylo jasné, že rohodovat se bude až v poslední jízdě nejen kategorie Modified, ale také celého závodu. V tom, ostatně jako celý den, dokázal jako jediný držet krok se Zdenkem Kunákem Zděněk Hamák, pak ale přišla chyba a bylo o vítězi rozhodnuto. Zdenko Kunák zvítězil ve dvou ze tří finálových jízdách a stal se celkovým vítězem kategorie Modified. Krásné druhé místo si plně zasloužil Zdeněk Hamák, který byl posléze zvolen za Hvězdu závodu a speciálně oceněn. Po skvělém výkonu nakonec připadlo třetí místo pro Jirku Máru, čtvrtý skončil Marek černý a pátý Víťa Hola. Do finále A se nevešli ani takoví jezdci jako je Blazej Orlowski, který vyhrál finále B. Vítězem finále C se pak stal Jiří Král.

Průběžné pořadí kategorie 4WD po 2. závodě (TOP 3 jezdci):

1. Zdenko Kunák

2. Jiří Mára

3. Vítězslav Hola

Dash for Voucher Race

I na druhém závodě se uskutečnil závod Dash for Voucher, který jeho vítězi zajistí poukaz na 1000 Kč / 40 EUR na nákup produktů firmy MIBOSPORT. Losovování kategorie a konkrétní finálové skupiny, která se tohoto speciálního závodu zúčastní proběhlo rukou Zdenka Kunáka po skončení kvalifikační části závodu. Vylosováno bylo finále A kategorie Modified, což jen předznamenalo velkou show. A ta opravdu přišla. Závod Dash for Voucher byl zařazen ihned po skončení prvního kola finálových jízd. Poté, co si všichni účastníci zajeli jedno tréninkové kolo v protisměru, absolvoval každý z nich samostatně jeno měřené kolo. Základní čas nastavil Michal Blahovský a pak se čekalo kdo a zda vůbec ho bude schopen někdo překonat. Nestalo se tak, kolo Michala Blahovského bylo téměř o půl vteřiny rychlejší, než v podání druhého Zdeňka Hamáka a zbývalo už jen předat onen voucher na 1000 Kč.

To je z dnešního reportu vše a jménem všech organizátorů všem děkujeme za účast a věříme, že jsme pro vás připravili závodění na úrovni. Nastavenu laťku se budeme snažit držet tak nahoře, jak jen to jde. Nyní se již můžete těšit na další závod, který bude v sobotu 1.12. 2012.

Další foto najdete přímo na stránkách pořadatele.

 

„Foto: RCmedia/Šárka Tomanová“