Open Tour 16.10.2010 report

Jiří Svoboda


<p>
OPEN Tour &#8211; desátý závod opět na koberci ve Rtyni
</p>
<p>
Po tradiční noční anabázi se stavěním dráhy, kdy mnozí, jenž přijeli již večer, pilně trénovali <!– separe –>až do ranních hodin, se v sobotu ráno sešlo k desátému závodu letošního OPEN Tour 68 závodníků.
</p>
<p>
Byl dopracován systém koberců chránících palubovku před poškozením a i vylepšeno značení tratě, kterou si mohli všichni vyzkoušet již během tréninku, samozřejmostí se už stal dobře fungující místní bufet. Po tradičním ranním setkání na rozpravě, kde bylo pro jistotu předvedeno správné použití rozpoznávací vesty pro nasazovače a rozdělení závodníků do supin, se mohlo začít závodit. Bylo vidět, že se závodníci již adaptují na zimní sezonu a jejich jízda na koberci se velice zrychlila a to i přesto, že mnozí mají problémy s gripem našeho koberce, jenž je označován jako jeden z největších v republice. Nyní již přistupme k jednotlivým kategoriím.
</p>
<p>
<b>Kategorie Formule</b>
</p>
<p>
Formule, jedna z nejpohlednějších, ale i nejvíc poskákaných kategorií, protože auta se po sebemenším kontaktu nezakrytými koly dostávají do velkých kotrmelců. Této kategorii vévodí poslední dobou Ondra Šrámek, který porazil svého kamaráda Martina Voláka a na &#8222;bednu&#8220; se ještě dostal Jirka Ročňák.
</p>
<p>
<b>Kategorie GT</b>
</p>
<p>
GT-čka byla krásná, rychlá a placatá. Tyto &#8222;monstra&#8220; s poháněnou zadní nápravou, které si jezdci dobrovolně osazují motorem se sedmnácti a půl závity, se řítili po trati neuvěřitelnou rychlostí a předváděli pěkné, ale na tuto kategorii poměrně tvrdé souboje. Celkem osm přihlášených pilotů jezdilo s podvozky Xray, kromě Honzy Pastyříka, který měl podvozek vlastní výroby, respektive výroby svého otce. Tento stroj není žádným outsiderem, o lepší výsledek ho připravil pouze slabší motor, než měli všichni ostatní. Po velkém boji nakonec vyhrál David Čermák před Jardou Kopeckým a Radovanem Brixem.
</p>
<p>
<b>Kategorie Stock</b>
</p>
<p>
Kategorie Stock se zúčastnilo dvacet tři závodníků a stala se tak nejvíc obsazenou kategorií závodu. Startovní pole se skládá povětšinou z tradičních účastníků OPEN Tour a je velice vyrovnané, v jednotlivých skupinách jsou malé rozdíly mezi jezdci, a tak je vidět mnoho zajímavých soubojů. Dnes se až do třetí skupiny po kvalifikaci propadl mladoboleslavák Béda Semián, který zde startoval z prvního místa a svojí příslušnost k o něco rychlejším jezdcům potvrdil tím, že vyhrál bez problémů všechny tři finálové jízdy a stal se vítězem finále C. Za ním skončili Dariusz Rzasa a Miroslav Jiruše. Ve finále B vypálili &#8222;veteráni&#8220; Roman Jandera a Jarda Miler rybník mladému a jistě ambicióznímu Ondrovi Polívkovi, který v tomto finále skončil až na třetím místě. A finále bylo poměrně jistou záležitostí &#8222;mistra lodičkáře&#8220; Zbyňka Fišera, který si v prvních dvou jízdách poradil se svými soupeři a vždy se solidním náskokem zvítězil. Poslední jízdy se nezúčastnil, a tak nepřímo pomohl Ondrovi Šrámkovi k obsazení třetího místa, když potřebné body získal právě v této jízdě, kterou vyhrál. Ondru krom Zbyňka pokořil ještě v celkovém pořadí Daneček &#8222;Belmondo&#8220; Nečesaný, kterému se i přes nějaké drobné problémy s laděním nového podvozku podařil zajet velice pěkný výsledek. Ještě se je nutno zmínit o místě čtvrtém, bramborovém, které obsadil v jednom ze svých nejlepších závodů mladý a nadějný Martin Ševčík.
</p>
<p>
<b>Kategorie Pro Stock</b>
</p>
<p>
V kategori Pro Stock obsazení startovního pole slibovalo nejzajímavější souboje ve čtyřkolkách, už ve finále B byli velice pěkné souboje, kdy toto finále vyhrál Karel Doležal před Romanem Janderou a Honzou Hrdličkou, který jel v kategorii desítkových cesťáků vůbec první závod! A finále bylo velkým soubojem Péti Grofa a Jirky Máry, kteří skončili nakonec v tomto pořadí, a k nim se na stupně vítězů přidal Kuba Štěpánek, který jen díky lepšímu nájezdu porazil Jardu Kopeckého.
</p>
<p>
</b>Kategorie Modified</b>
</p>
<p>
Kategorie Modified se zúčastnilo třináct jezdců, a do šestičlenného A finále se nebylo snadné dostat, což nám potvrzuje výsledek Ondry Šrámka, který se do tohoto nedostal a musel se o vítězství bít ve finále B, kde musel odrážet útoky jak nakonec druhého, velice pěkně jedoucího, Zbyňka Fišera a i třetího Dana Nečesaného. A finále bylo jasnou záležitostí pro Péťu Grofa, první dvě s přehledem vyhrál a ve třetí se již jen bavil jízdou, kdy pronásledoval všechny ostatní. Druhý skončil Petr Hanák před rychnovákem Petrem Štěpánkem.
</p>
<p>
Musíme pochválit všechny závodníky za dochvilnost a ochotu chodit nasazovat. I proto jsme mohli jet všechny finálové jízdy na šest minut! Nezbývá, než se těšit na další závod, který se ve Rtyni pojede 13. listopadu.
</p>
<p>
Kompletní výsledky závodu a obsáhlou fotogalerii včetně videozáznamu z jízd najdete na stránkách RCA Trutnov.
</p>