Pohár Královéhradeckého kraje – report

Radek Rusmich


<p>
Třetí závod o Pohár Královéhradeckého kraje ročníku 2011 je za námi. V sobotu 13. března ho uspořádal Modelklub RK na NOVÉ KOBERCOVÉ dráze <!– separe –>v Habrové. Slibovaný nový povrch se tedy stal skutkem. Nová trať byla vytyčena po celé délce mantinely, úpravou prošla i tribuna pro piloty. Úsilí členů klubu bylo korunováno úspěchem.
</p>
<p>
Startovní pole vytvořilo 10 Formulí, 9 Stocků a 5 GT Mini Cooperů . Závodníci se začali scházet už kolem půl osmé a hned začali připravovat sebe i závodní vozy na souboje se soupeři, o které nebyla v tomto závodě nouze. Po volných trénincích, které trvaly přibližně do 9 hodin proběhla rozprava. S ohledem na nový koberec byla zdůrazněna nutnost očistit pneumatiky od mazání ještě před nasazením vozu na dráhu a novinkou byla technická přejímka před jízdou, s důslednou kontrolou předepsané světlé výšky. Pořadatelé usoudili, že je to logičtější než provádět technickou kontrolu až po jízdě. Toto nezvykle přísné a důsledně, &#8222;technickými komisaři&#8220; prováděné opatření sice vyvolalo nesouhlasnou reakci těch, kteří měli při přejímce problém, ale i ti co doufali, že &#8222;nějak projdou&#8220; byli nakonec přinuceni své vozy upravit do souladu s regulemi. Neobešlo se to sice bez trochu vzrušenější diskuse, ale vše se vyřešilo bez penalizace, jen s domluvou.
</p>
<p>
Závod proběhl obvyklým způsobem. Časomíru tradičně zajišťoval Lukáš Vater. Tři rozjížďky po sedmi minutách stanovily pořadí do finálových skupin. Těch bylo pět. Dvě skupiny Formulí, dvě skupiny Stocků a skupina GT Mini Cooperů. Čtyři finálové jízdy po sedmi minutách umožnily si dobře zazávodit. Třída GT Mini Cooperů po slibném startu na začátku sezóny poněkud stagnuje. Závodu se účastní 5-6 vozů a to je málo. Na špici bojují Pepa Tesař a Honza Petr, dobře jim konkuruje Lukáš Vater, ale zbytek na tuto trojici výkonnostně nestačí. Ve třídě Stock tentokrát nekralovali Culkovi, ale vyhrál Pepa Tesař před Honzou Petrem a až třetí byl vítěz posledních dvou závodů Tomáš Culka. Nejnapínavější podívanou však přineslo A finále Formulí. Všech pět jezdců svádělo napínavé souboje od prvního do posledního kola. Sledovat &#8222;vláček&#8220; závodících aut, jak se proplétá po trati byl opravdu hezký zážitek. Po sečtení výsledků zvítězil Česťa Doubrava, druhý byl Marek Vácha a třetí se umístil Jirka Ročňák. Jirka po delším laborování s různými formulovými podvozky oprášil F-103 a bez technických problémů udělal velice slušný výsledek. Ve startovním poli byli i dva mladí závodníci Simona Brandejsová a Michal Tlamicha.
</p>
<p>
Po čtvrté hodině bylo dobojováno. Trojice nejlepších jezdců v jednotlivých třídách byly oceněny poháry a diplomy. Hodnocení z řad závodníků bylo pochvalné, pořadatelé si mohli oddychnout a navzájem si poděkovat za hezký závodní den.
</p>
<p>
Příští závod Královéhradeckého poháru 2011 se jede 2. dubna v Hradci Králové.
</p>