Test RTR setu Tamiya TT01E vs laděný podvozek TT-01E

Martin Pavlík


Jsem začátečníkem a nadšencem pro každý pokus a proto jsem nyní navrhl další test. Spíše jde o srovnání mého podvozku Tamiya TT-01E, který mám v RTR setu oproti  modelu Igora Vlahoviče, který doznal jistých úprav. Abych poznal, kde je potřeba poladit šasi na nadcházející závod.

Do testu tedy šli piloti s následujícím typem a vybavením podvozků:

 

Martin Pavlík

Podvozek: Tamiya TT01E v základu, kardan hliník, bez kuličkových ložisek, bez nastavení geometrie

Baterie: NiMh NOSRAM 4600 mAh

Karoserie: Nissan 350Z s přítlačným křídlem

Pneu: Corally STCC

Regulátor: Tamiya 104BK

Konektory: pozlacené 4MM

Motor: Mabuchi RS 540 stavebnicový

Souprava: Carson Reflex Wheel 2,4 GHz

Převodový poměr: 55/28

 

Igor Vlahovič

Podvozek: Tamiya TT01E v základu, kardan hliník, kuličková ložiska, zadní sbíhavost 2°, univerzální kardany

Baterie: LiPo IP 5000 mAh, 40C

Karoserie: Ferrari Enzo bez přítlačného křídla

Pneu: Corally STCC

Regulátor: LRP Quantum Competition 2

Konektory: pozlacené 4MM

Motor: Johnson 540-J

Souprava: Spektrum DX3R

Převodový poměr: 55/25

 

Proč vlastně tento „test“ vznikl. Jako asi každého po pár kolech odkroužených na trati třeba u Globusu napadne, že už mu to jde a že je vlastně docela dobrej v řízení autíčka a tak by to měl ukázat světu. Ano i mě tato myšlenka přistála v hlavě a tak jsem začal pátrat po nějakých závodech, kde bych jako teda všem ukázal, jak mi to jde. 

Bohužel pro začátečníka je naprosto vysilující vyznat se v kategoriích, seriálech apod., protože dle mého názoru je v tom více než džungle. Pravidla jsou všelijaká, některé kategorie otevřené apod. a na fóru, kde se někteří do krve hádají a vymlouvají, proč na závodě byly pomalejší nemá smysl se ani dívat, protože by Vás to jen odradilo. 

No pokud jste normální začátečník, pořídíte si např. TT-01, tak je asi jedinou kategorií kategorie HOBBY,  pravidla jsou poněkud volnější a tak se může stát, že budete kroužit s obrovskou ztrátou. Ale nenechte se odradit těmi, co si nechtějí zazávodit, ale chtějí „jen“ vyhrát. Nechte je kroužit s půl kolovým náskokem a soustřeďte se na těch pár normálních, kteří si přijeli zabojovat a jsou tam pro zábavu, protože tím na této úrovni závody jsou.

Tak dobrá kategorii máme vybranou : HOBBY 

A teď co za motor ? No je to jednoduché (pokud si chcete zazávodit), necháte tam MABUCHI anebo koupíte Johnson. Oba motory by měly být podobné, takže byste neměli mít velké problémy.

Tak motor máme vybraný : Mabuchi, Johnson 

A teď kámen úrazu : převodový poměr. 

Trošku jsem testoval a zkoušel a v tabulce máte výsledky. Já sem se z důvodů viz. výše psaných rozhodl jet 55/25 nebo 55/28, což budu zkoušet dnes.

Podvozek : Tamiya TT-01E

Karoserie : v podstatě jakákoliv, ale s formulí bych tam nelezl.

Zde sepsané poznatky jsou spontánní myšlenky, které mi procházeli jen tak hlavou, takže pokud s tim nesouhlasíte…..klidně můžete 😀

Problém „začátečnických“ hobby kategorií je ten, že jsou pravidla příliš otevřená. Osobně bych se tuto kategorii, která má být jakousi vstupní branou do závodění, snažil zpříjemnit začátečníkům, kteří si koupí např. RTR set a nechtějí tam hned měnit regulátor, ložiska apod. Pokud by se někdy podařilo prosadit začátečnický standard : motor:mabuchi,johnson, převod 55/25, regulátor : doplnime, pneu : doplnime.

Jo ještě pneu, já tam teď mám slicky, což je dle mého názoru pneumatika opravdu „blbuvzdorná“ protože dostat se základním motorem a převodem auto do smyku je nemožné. Mnohem větší legrace je, když tam máte v setu dodané (nenalepené) pneu se vzorkem, kde v momentě odstavení plynu se auto otočí do hodin, tady se pak pozná, jak kdo umí ovládat plyn a určitě by to přispělo k větší zábavě při závodech.

Takže výsledky testu jsou zde:

Na baterie NiMh byl výkon 100% v prvních 5 kolech a pak klesal s další délkou jízdy. Při LiPo baterii se napětí a výkon drží podstatně déle. Proto v prvních kolech jsem dokázal držet krok s Igorem, ale pak již nikoliv. Svou úlohu hrály také kuličková ložiska v modelu Igora, kdy jeho stroj disponoval delším dojezdem a lehkostí chodu. I to se projevilo na úbytku výkonu.

Na závod to znamená rozhodně model osadit kuličkovými ložisky, což nebude investice nijak závratná a budu určitě řešit přechod na LiPo články a s tím související nabíječkou. Ale i zde se dá za rozumnou cenu pořídit přístroj s vestavěným balancerem.

V tabulce níže máte uvedeny doby jízdy na dané motory s převodovými poměry.

A na závěr – nenechte se odradit tím, že někdo má auto nesmyslně nacpané technikou, přemotorovaný model apod. Protože ten do hobby nepatří a ve velkém procentu případů je to  zamindrákovaný trouba, který chce všem ujet a alespoň v tomto mít nahoru. Anebo úplný začátečník, kterému auto na rovince letí, ale v každé zatáčce ho předjedete, protože o tom co je ideální stopa ještě neslyšel. Věřte, že se i v hobby kategorii najdou lidi, kteří se přijeli pobavit a nebudou se hádat, když nevyhrají :).