HIT Zlín Xray Serie – online report

Igor Vlahovič


LAST UPDATE: 19:47 – záznamy

Máme tu poslední závěrečný závod HITu, který se jede právě dnes 9.4.2011. Dnes se bude bojovat o poslední bodíky do celkového pořadí tohoto seriálu. A to ve všech kategoriích. Já na tento závod přijel společně s Christianem Kopcem, který je nováčkem v kategorii Hobby. Jede podvozek Tamiya TT-01E, který mu zapůjčil Igor Vlahovič. Svůj má ještě nedoladěn.

Ráno opět koordinovaný trénink po 5. minutách. Za časomírou dnes budou Jakub Černý a Zdeněk Šafář. Petr Novotný bude mít více klidu na jízdy. Ale nemine ho úvodní zahájení závodu. Tedy při ranní rozpravě.

Pekárna Veka s.r.o. opět dodala koláčky a sladkosti a měli jste vidět, jak se tribuna na tu chvíli vylidnila. O to měl více prostoru nováče Christian, aby otestoval prvně TT-01. A zvyká si při současně druhé jízdě. A jde mu to. Navíc jede karoserii Ferrari Enzo, aby byl jiný jak Igor s boudou Arta Garaiya. Nemá vzadu přítlačné křídlo a musí si zvyknout na ostřejší zatáčení. Ferrari je prostě civilní verze.

Na dráze krouží F1, Hobby, GT a Stocky. Všichni dohromady. Ale musí se opatrně. Zejména modely F1 jsou náchylné na nárazy. Za malou chvíli bude ranní rozprava.  

Ráno jsme se dozvěděli vše podstatné a také to, že se nepojede kategorie GT. Tam se přihlásili pouze 2 jezdci. Jinak skupiny máte na foto a účast je poměrně slušná. Jinak dráha je technická a místy i úzká. Bude záležet na stylu jízdy pilotů samotných.

V kategorii Hobby to bude dnes hodně vyrovnané a uvidíme, jak nováček Christian Kopec zabojuje mezi juniory. Stock bude také napínavý, ale i další kategorie. F1 je opět hodně obazená a těší stále oblibě.

Za 5 minut startuje první skupina první kvalifikace dne.

Kvalifikace číslo 1

2WD – 8 pilotů na startu posledního závodu. Nechybí Ondra Macháček, který svůj model řídí z tribuny pro postižené. Roman Štalmach aspiruje na vítěze celkově. Ale závod je na začátku. Oba Stodolové taky na startu. Ivo Kavánek (jezdí i F1) také nechybí. Jura Hrabec nedá nic Romanovi zadarmo. I on může být na bedně. Na startu jsou vidět karoserie různé – Ferrari 430, Alfa Sophia, GTčka… A hned Jura Hrabe ukázal, že to s Romanem myslí vážně. Jízda patřila právě jemu.

Hobby – 6 jezdců ve skupině. Známá jména kromě Christiana Kopce. Ten jede dnes podvozek 1/10 poprvé. Vítek Kutal má na vítězství v dnešním závodě. Celkově pak bude bojovat s oběma Černohousi o pořadí. Filip Rajdus bude opět řídit model pod vedením Tomáše Rajduse. I on má kariéru před sebou. Christian mírně ztrácel na soupeře. Ale jede zatím bez výrazných chyb. Do čela se dostal Vítek Kutal a za ním Honza Kupský. Future Stars (alias tým na 10 hodin TT01) budou střídavě řídit Tomáš Juřica a Pavel Martinec. Testují na tento závod. A jak zajel nováček v této kategorii ? Christian najel o kolo méně jak nejlepší Vítek Kutal. Future Stars jedou mimo soutěž.

F1 – dvě skupiny jezdců. 17 jezdců je výborná účast. I zde se jede o poslední body do pořadí. Karel Mikuš se také dobře připravil, protože s Tomem Brodským to bude hodně zajímavé. Do toho Petr Novotný, Mira Dolanský a další dobří jezdci. Tuto kategorii si oblíbil i Radek Šimurd, který fotí pro svůj tým AK. Ivo Novosád byl na posledním závodě Xray Challene hodně nervozní, dnes tomu bude snad jinak. Ivo Novosád zajel v první skupině nejlépe. Karel Mikuš si naladil model dobře, protože jízdu vyhrál. Ale i Tomáš Rajdus zajel dobrý výsledek.

Stock – Igor Vlahovič najel 23 kol a do nájezdu 24. kol mu chyběla sekunda. Ale kličkovat mezi soupeři je zábava. Mnozí jsou rychlejší, ale jízdu tak nějak nezvládají. Igor Vlahovič si po startu zkrátil nechtěně trať. Už se to nebude opakovat. V druhé skupině Zdeněk Zikmund najel hodně podobný výsledek jako Igor, ale
 s poměrně rychlejším modelem. Výborně i Martin Bábovský jun. a Pavel Martinec. Všichni 23 kol. V první skupině se jízda potom uklidnila, ale i zde byla úmrtnost modelů.

Superstock – zde strartuje Jan Brablec, který jedejako  nováček. Model má čínské výroby a pomalu ho nerozeznáte od Xray T2. Střídavý systém od EZRUN bez senzoru mu pohání model a karoserii zvolil Nissan Skyline. Zajímavá kombinace. První jízdu nedokončil,  pomáhá mu Mirosalv Dolanský. Miroslav Křížek zajel nejlépe ze skupiny číslo 1 této kategorie. V patách mu byl David Fráňa. Milan Šubík se naháněl s Martinem Bábovský jun. A to už se chystala poslední skupina – nejrychlejších. Radek Flek opět na startu. A to společně s Markem Černým, který jako Radek jede podvozek Yokomo. Konkurence je solidní – Tomáš Juřica, Petr Novotný, Martin Bábovský, Jakub Šimurda.

První kolo je za námi a uběhlo svižně. Jakub Černý dnes komentuje průběh jízd a kontroluje čistotu jízdy. Dle svých možností.

Kvalifikace číslo 2

2WD – Roman Štalmach oplatil Jurovi Hrabcovi vítězství z první jízdy. Mezi tím Jan Brablec musel ladit svůj stroj. Tak i Radek Šimurda chystal TTčko na další jízdu Hobby. Pojede s ním. Aktuálně jsem se dozvěděl, že Fanánek Stodola nevstal a tak na závod vůbec nedorazí. Otec Fanán pořídil pro ženu RC soupravu Carson Reflex 2,4 a vypadá to, že paní Hana taky začne jezdit.

Hobby – Honza Kupský opět výborně. Junioř ovládly startovní pole. Taktéž Flip Rajdus a Vítel Kutal skvěle. Nejstarším jezdcem je dnes tedy Christian. A já slyším nárazy o hrazení. Ale nevidím přes Tondu Hráčka na dráhu a tak nevím, kdo to byl. Hlavně pro Filipa Rajduse by bylo dnešní místo na bedně velkm úspěchem.  

F1 – Jirka Kunz měl defekt při jízdě a musel jsem mu obrátit zpět přední mech. Ivo Novosád opět pojel Ivo Kavánka. Ivo Novosád sedí v depu se svým bratrem Karlem. Ten dnes jede Stock. A pozor: kromě Petra Jeremejko jede dnes i jeho syn Vojta. Takže i zde máme zástupce juniorů. Martin Bábovský tuto jízdu vynechal. Ale opět mezi jezdci v druhé skupině minimální rozdíly. A více jich může být na prvním místě. Nejtěsnější rozdíly jsou mezi Mirou Dolanským a Karlem Mikušem.

Stock – Igor měl nyní po startu volné pole působnosti. A tak využil prostoru k vylepšení nájezdu. A to na 24 kol. Zdeněk Zikmund tot najet nedokázal. A to má rychlejší model. Když ho človk pozoruje, nejde přesnou stopu a ta mu udělá na každém kole pár setinek. A za 5 minut jízdy pak již dost. Ovšem Martin Bábovský jun., Pavel Martinec a Laďa Lebánek to mají těsné. Tomáš Rajdus jede ve skupině s Igorem a byl atakován rychlejším jezdecem O2 týmu. I ti to mají rychlé, ale nedokáží této výhody využít.

Superstock – na startu dnes Petr Nesládek z klubu RC Elišky Junkové. V čele této kategorie je Radek Flek následován Markem Černým. Oba nájezd 26 kol. Zbytek pole zatím o kolo méně. Miroslav Dolanský v druhé skupině také zajel dobrý nájezd. A finále bude napínavé a bude určitě natočeno. I v tét jízdě dominoval Radek Flek a Marek Černý s podvozky Yokomu BD5.

Finálové jízdy budu natáčet. Ne všechny, ale něco určitě. Nyní se provede sort na finálové jízdy a nafotím pro Vás listinu jezdců. Protože tento závod není přenášen onlie na webu My RCM. Možná časem se k tomu kluci z klubu dostanou. Igor Vlahovič pojede poslední kvalifikaci 2WD, aby porovnal jízdní vlastnosti s Hobby. Bude to mimo pořadí samozřejmě. Ale pokus, který bude stát za to.

Kvalifikace číslo 3

2WD – Igor Vlahovič jel za Ivo Kavánka. Roman Štalmach najel o 2. kola více jak druhý Jura Hrabec a Igor Vlahovič. Igor měl občas malý kontakt, ale první jízdu s 2WD si užíval. Model seděl dobře, byl nedotáčivý, což nezpůsobovalo přetočení. Snesl by účinější brzu, a i pomalejší rychlost, aby se nemusel krotit na konci cílové rovinky. Ale jinak hodnotí Igor tuto kategorii jako pohodovou a určitě vyniká nízkými provozními náklady. Pneumatiky omezují nájezd do zatáček a je to jen o citu na plynu.

Hobby – Vítek Kutal nyní  v čele před Filipem Rajdusem a Honzou Kupským. Christinanovi Kopcovi se Ferrari nepodařilo sklidnit. Pořád mu uklouzává zadek. To se musí na finále poladit. Junioři dnes vládnou poli. A je to jen dobře. Jak je zde zvykem, oba Černohousové nastoupili do poslední kvalifikace. Aby se zapsali na finále. Oba na startu s karoseriemi Subaru Imprezza.   

F1 – poslední možnost najet dobrý výsledek v této kategorii před velkým finále. Jakub Šimurda jel nyní místo otce Radka. Proto Ivo Novosád nyní neovládl pole. Mira Dolanský se ujla vedení a s malým náskokem vítězí. Karel Mikuš v závěsu společně Petrem Novotným. Tomáš Brodský nyní až za Petrem Sekulou. Ale pořadí se ještě před koncem jízdy měnilo.

Stock – Igor Vlahovič si vylepšil nájezd na 24 kol a o 2zsekundy byl rychlejší. TQ má jisté. O2 team opět létal po trati a s jedním s jezdců měl Igor kontakt. Zdeněk Zikmund nedokončil jízdu po kolizi, a tak se vedení ujal Ladislav Lebánek před Martinem Bábovským ml. Nikdo jiný 24 kol nenajel.

Superstock – zde hlasitě odstartoval Jan Brablec, aby hned ukončil jízdu. Převody opravdu zněly nezdravě. A tak jsem mu to trochu poladil. Pak jsem si zjisti, že má prasklý přední buklhead (ano je plastový) a bylopo ladění. TQ na tuto kategorii získal Radek Flek. A z tohoto místa bude obhajovat prvenství v tomto závodě.

Pro Rudolfa Ševčíka má Jakub Šimurda připravenou náhradní zadní osu jako náhradu za minulé zmičení na závodě Xray v Holešově. Je to gesto, které si zaslouží pochvalu a nyní je jen potřeba díly dostat k majiteli vozu. Počkáme na sort do finále a po nafocení skupin pošlu hned foto.

Finálové kolo 1

2WD – TQ Roman Štalmach. Společně s Jurou Hrabcem získali náskok před ostatními. Poměrně vyrovnaná jízda obou. Pak Roman ujel kolegovi a vítězí v této jízdě. Třetím nejlepším byl nyní Petr Jeremejko.

Hobby –  TQ na roštu Honza Kupský. Za ním Filip Rajdus a pak Future Stars nyní s pilotem Jkubem Šimurdou. Nádherná podívaná bez kolizí, kdy uniklo druhé místo Filipovi. Ale video napoví více.  Honza vítětězem. Na konci jízdy poltesk !!! I Christian Kopec si pochvaloval nyní jízdu a přichází TTčku a chuť. 

F1 – B finále ovládl Ivo Novosád před Petrem Jeremejkem a Ivo Kavánkem. Jakub Černý komentuje nyní jízdu celou a dává pozor na styl a čistotu. Jezdcitak mají stále aktuální info o situaci na dráze. Miroslav Křížek se probojoval na třetí místo. Odsunul Ivo Kavánka za něj. A finále bylo natočeno v celé délce. Formuláři se rádi na sebe dívají. No a když jde o poslední finálové boje, podívají se na to určitě také. Takže vývoj bude večer k dispozici. Pořadí vás asi zajímá: Karel Mikuš využil kolize a ujal se vedení. Tomáš Rajdus dokázal za sebou udržet Miroslava Dolanského.

Stock – dvě finálové skupiny – B a A. Bčko bylo o více „střelcích“ a jak kdo zvládal model. Nakonec z toho vyšel nejlépe Jiří Olšar. Igor Vlahovič využil na 100% TQ a vítězí s nájezdem 24 kol. Po startu se jej chvíli držel Zeněk Zikmund, ale pak ztrácel.  Dojel ale druhý za Igorem. Třetí Martin Bábovský jun. Ostatní jezdci Igora pouštěli bez problémů a Jakub Černý hlídal jízdu. Zdeňkovi chyběla k nájezdu 24 kol sekunda.

Superstock – B finále opět opustil nováček Jan Brablec. Odstartoval a jízdu ukončil. Pavel Novotný vedl dlouhou dobu až pak odstoupil. A tak se vedení ujal Martin Bábvský jun. A vítězí. A finále ovládl Radek Flek, který poráží Marka Černého. A to Marek musel odolávat Liborovi Vévodovi a jeho tlaku zezadu.

Finálové kolo 2

2WD – oba jezdci – Roman Štalmacha Jura Hrabec získali náskok cca 8. sekund před kolegy a dojíždí první. Tedy Roman na prvním místě, Jura druhý. Petr Jeremejko se mohl radovat ze třetího místa. Opravdu pohodová kategorie.

Hobby – opět napínavá jízda juniorů. Nyní Vítek Kutal dojel první. Tomáš Juřica jel za FUTURE STARS a počkal na Filipa Rajduse, když ho atakoval. Nechtěně. Opět pěkný vláček. Christian Kopec měl nyní krásné 4. místo. Nechal za sebou Honzu Kupského. Tom Juřica vítězí. Vítek Kutal těsně druhý po chybě. No a junior Filip Rajdus třetí. Ale všichni umí. Opravdu. A je to dnes hodně vyrovnané.  

F1 – B finále jsem natáčel start a kousek jízdy. Vitězem Bčka se tedy stal Matěj Bábovský, který nasadil vražedné tempo hned od začátku. Mirra Křížek druhý, ale nestačil na něj. Ačko už jsem natáčel. Minulou jízdu Karel Mikuš vítězem. Nyní po těsném souboji mezi Karlem Mikušem a Miru Dolanského vítězí    . Tomáš uRajdus naopak musel hájit třetí pozici před Tomášem Brodským. Petr Novotný držel třetí místo. Ale poslední jmenovaní si měnili pozice. Pěkné, pěkné. Nakonec Mikuš, Dolanský, Brodský.

Stock – kdo podruhé vyhrál finále B ? Byl to opět Jirka Olšar ? Ne. Nakonec to byl Martin Řezáč. Přitom ani třetí místo Filipa Rajduse není ostudou. Jede velmi dobře v Hobby i zde v Bčku. A finále opět pohoda pro Igora Vlahoviče. Metodou start – cíl vítězí a stává se vítězem dnešního závodu. Ale Zdeněk Zikmund nyní bez větších chyb v těsném závědu za Igorem. Ten potkal 2x jezdce o kolo zpět a málem ho to stálo vítězství. Ale rychlejší Zdeněk tohot nakonec nevyužil.

Superstock – masakr. Tak by se to dalo nazvat na cílové rovince. Pavel Novotný skončil po nárazu do Jan Brablece. Ten konečně vyjel a vezl se k cíli. Nasazovač ho pak dal na cílovku a… Martin Bábovský jun. víězí. Ale hrůza podívaná.  A finále jsem chtěl natáčet. Nakonec natočím až poslední jízdu. Rozhodně čistější a klidnější jízda, kde na konci vítězí opět Radek Flek a stává se i on vítězem tohoto závodu. Kuba Šimurda jel na třetí pozici před Liborem Vévodou.

A máme před sebou poslední kolo a pak vyhlášení výsledků.

Finálové kolo 3

2WD – Jura Hrabec nasadil novou karoserii na závěr tohoto seriálu v zimě. Ale porazit Romana Štalmacha nedokázal. Ten se stal vítězem dnešního závodu a tuším že i celkovým. Počkejme si na vyhlášení výsledků.

Hobby – Christian po startu na 4. pozici. Nádhera. Pořád se lepší. A pak kolize. Ach jo. Ale jde mu to. Vítek Kutal si dojel pro celkové vítězství. Kluk jeden šikovná. V Určicích nám ukáže.  Ale i Filip Rajdus dnes na bedně chybět nebude. A pokud se FUTURE STARS nebudou počítat do pořadí, pak se posouvají kluci dopředu o místo.

F1 – v Bčku byli nyní vyrovnaní Petr Jeremejko, Ivo Novosad a Mirra Křížek. Petr vyhrál. A finále už má vítěze a je jím Karel Mikuš. Ten vyhrál dvě finále. A nyní i třetí Takže Kája dobře naladil. Sdělil mi to před závodem. Z ním dorazili Mira Dolanský, Tomáš Brodský.

Stock – B finále a poslední jízda této kategorie. Martin Řezáč se stává vítězem Bčka. A finále bylo v režiji Igora do doby jeho hrubé chyby. Ztratil při nasazení a potom dojel Zdeňka Zikmunda  zkoušel ho v posledních dvou kolech předjet. Nepovedlo se. Ale adrenalin až do konce jízdy. Na pořadí si počkejte na vyhlášení.

Superstock – doposlední jízdy už kolega Brblec nenastoupil. Prý bude ještě studovat masters.cz a napíše do redakce pro případné rady. A finále konečně vyhrál Pavel Novotný.  Finále natočeno. Radek Flek vyhrál potřetí a najel 27 kol. Ale souboj Marek Černý, Kuba Šimurda a Libor Vévoda = nádhera. A uvidíte to na záznamu večer. Jinak Marek udržel druhou pozici před Liborem.

Chvíli to bude trvat a proběhne vyhlášení vítězů. Tohoto závodu a celkové. Foto bude ihned po aktu. Mmt prosím. 

Vyhlášení proběhlo za účasti skoro všech jezdců. Aplaus a dobrá atmosféra. Rozdalo se mnoho sladkostí a pohárů a pro nejlepší také věcné ceny. Foto je nejprve z dnešního závodu a pak následuje celkové pořadí.

Večer budou k dispozici videa.Pro celkové podrobné pořadí navštivte stránky RC Zlín.