Převodové poměry v konkrétních podvozcích a vliv na spotřebu či teplotu motoru zde bylo již mnohokrát řešeno. Ale přece jen to nebylo asi popsáno podrobně a pro některé je potřeba jim to ukázat i názorně. A tak jsem natočil se svojí ženou (ano, pomáhá mi) následující manuál. Tam názorně ukazuji, jak na volbu převodových poměrů a snažím se vysvětlit, jak to vlastně celé funguje.
Upozorňuji, že konkrétní převodový poměr nelze jednoznačně stanovit. To závisí na mnoha faktorech – typ trati, motoru, modelu atd.
Ještě než se na manuál podíváte, shrnu vám základní pravidla:
Těžký a lehký převodový poměr
Menší pohonné kolo/větší pastorek = těžší převodový poměr v modelu
Větší pohonné kolo/menší patorek = lehčí převodový poměr
Vliv na teplotu motoru
Těžší převodový poměr v modelu = větší teplota motoru
Lehčí převodový poměr = nižší teplota motoru
Vliv na spotřebu z akumulátoru
Těžší převodový poměr v modelu = větší spotřeba
Lehčí převodový poměr = nižší spotřeba
Zubová vůle
Pevně nastavitelná = například u podvozku Tamiya TT-01. Zde máte jasně dané pozice pro nastavení převodového poměru. Musíte dávat pozor na polohy motoru v držáku. Manuál u podvozku vám pomůže
Nastavitelná vůle = u ostatních typů. Zde pak můžete lehce nastavit daný převodový poměr. Pozor na vůli. Měla by být cca na „list papíru“. Nesmí být zuby u sebe. Pak jde převod těžko, motor se přehřívá a je vyšší spotřeba. Může dojít v nejhorším případě i ke zničení motoru
Výpočet převodového poměru:
Počet zubů na pohonném kole / počet zubů na pastorku x vnitřní převodový koeficient (ten je u každého podvozku jiný) = výsledný např. 5.01 (těžký převodový poměr) nebo 8.01 (lehký převodový poměr)
Doporučuji vždy začínat s lehkým převodem a pak jej měnit k těžšímu. Přitom kontrolujeme především teplotu motoru.
Tak a nyní to video, kde vám to zkusí názorně ukázat a snad se to povedlo: