Terénní auta se v Hradci Králové osvědčily na výbornou

Josef Vích


Hradec Králové se v neděli 22. ledna stal poprvé dějištěm halových RC závodů kategorií buggy, truggy a shortcourse.

31 přihlášených modelů a jména jako Miroslav Jurenka a Marcel Dostál slibovala organizátorům velice slibné závody, ačkoliv ti předem netušili, jak velký bude o terénní auta v Hradci Králové zájem.

Závody přišel osobně podpořit třeba pardubický výrobce lexanových karoserií Radek Pavlíček či známý závodník Standa Němeček. V ochozech jsme zahlédli i Zdeňka Hamáka staršího a další závodníky jezdící většinou kategorie cestovních vozů.

Před nedělním obědem stihla akci navštívit i početná skupina královéhradecké veřejnosti.

Hned po první kvalifikační rozjížďce buggyn se zjistilo, že některým závodníkům nejsou započítány jejich odjetá kola. Po cca 10 minutách hledání technické závady, různých výměnách čipů v autech a na základě zkušeností a rad některých dalších závodníků se tento problém podařil odstranit a nic tak již nemohlo bránit dalšímu zápolení. Kvalifikace se jely tři na 5 minut a finálové jízdy čtyři na 6 minut.

Závodní trať na ploše cca 25 x 15 metrů nebyla nijak rychlá a neobsahovala žádný velký skok, přesto si ji všichni závodníci pochvalovali. Deset umělých skoků, poklice a další zajímavá řešení dráhy přinesly jak prostor pro předjíždějí, tak i náročné úseky, kde chybný nájezd znamenal velké zdržení.

Sedmnáct buggyn bylo rozděleno do třech skupin a hned od počátku bylo jasné, že o vítězství si to rozdají právě zástupci MK Svitavy Miroslav Jurenka a Marcel Dostál. Oba dva sváděli velice vyrovnané souboje, ze kterých vzešel nakonec vítězně Miroslav Jurenka. Třetí místo pak obsadil Petr Petrů.

Truggy se na startu objevily pouze dvě, proto jeli závod společně s kategorií buggy.
První skončil Lukáš Vater a druhé místo si odnesl Martin Špráchal. Oba závodníci jeli s totožným modelem a s pohonem pouze zadní nápravy. Oproti buggy jsou modely robustnější a také nám předváděly mnohem zajímavější lety vzduchem.

Kategorie vozů Shortcourse získává na popularitě. Na startu se sešlo sice jen šest závodníků, přesto je odezva od dalších, kteří si tyto vozy v neděli vyzkoušeli, kladná. Modely jsou nenáročné na provoz a údržbu, kola jsou zakrytá, proto nedochází ke zbytečným karambolům při dotyku se soupeřem a přední a zadní nárazníky chrání ramena před ulomením. Shortcourse se jezdí jak s pohonem pouze zadní nápravy 2WD, tak se na startu objevil i model s pohonem všech čtyř kol 4×4. Pole bylo rozmanité a zastupovalo všechny přední výrobce vozů této kategorie. Celkovým vítězem se stal Stanislav Švob s modelem firmy Ansmann, druhý skončil Jan Petr (ASSO) a třetí Martin Minyuk (LOSI).

Nejmladším závodníkům byla určena kategorie Hobby, kde bylo možné startovat s vozem libovolné kategorie vč. „monsterů“, byla však omezena motorizace. Pět startujících se vešlo do věkového rozpětí 5 – 16 let a podle věku a „výšky“ se postavili i na stupně vítězů. Vyhrál Richard Jenka před Dominikem Fasselem a Jirkou Ciranem ml.

O dalších termínech halových závodů budeme brzy informovat. Venkovní seriál se v okolí Hradce Králové pravděpodobně rozjede v květnu.