Yokomo GT startuje

RCmedia.cz


Velká popularita japonské série silných sportovních vozů Super GT, obdoba nám dobře známého německého mistrovství DTM, přiměla japonskou společnost Yokomo, vyrábějící modely závodních vozů v různých měřítkách a provedeních, zakoupit licenci a postavit na základě skutečných závodních vozů modely v měřítku 1/12 na elektrický pohon. Po úspěchu v zámoří se dostávají tyto modely nejen do Evropy, ale i do České republiky díky firmě Mibosport.

Firma Yokomo vsadila při vývoji modelů Super GT na realistické chování podvozku na závodní dráze a na naprosto dokonalý vzhled karosérií, které jsou propracovány do nejmenších detailů.

Podvozek vychází z koncepce jednoduché stavby na základním platu a pohonu pouze zadní nápravy tak, jako u skutečných GT vozů. Odpružení přední nápravy je řešeno zkrutnou tyčí, kdežto zadní náprava je odpružená celá za použití centrálního systému odpružení s jedním tlumičem a příčnou stabilizací. Při vývoji podvozku firma Yokomo kladla velký důraz na jednoduchost, jak při stavbě podvozku samotného, tak při případných výměnách jednotlivých náhradních dílů. Zvláštní pozornost byla věnována jízdním vlastnostem a jednoduchému nastavení. Japonským vývojářům se podařilo sestavit podvozek tak, aby bylo potřeba jen minimálních dodatečných nastavení k nejlepším jízdním vlastnostem a již vzpomínanému realistickému chování na závodní dráze.

Yokomo GT

Již od začátku brzkého léta 2012 promotér závodu, kterým je firma Mibosport a pan Michal Bok, usilovně pracuje na organizaci, technických a sportovních regulích celého seriálu.

Kalendář seriálu Yokomo GT pro zimní období bude čítat osm jednodenních závodů a uskuteční se v aréně hotelu Sport v Hrotovicích u Třebíče. Určený povrch bude koberec, který svými vlastnostmi velmi dobře nahrazuje asfaltovou nebo betonovou dráhu.

Technická pravidla budou pro tento seriál velmi jednoduchá, povolený podvozek v měřítku 1/12 pouze Yokomo GT300 nebo Yokomo GT500. Na podvozcích nebudou dovoleny žádné dodatečné úpravy. Pneumatiky jsou povoleny pouze Yokomo GT, které jsou dodávány ve třech specifikacích Soft, Medium a Hard. Jednotné elektromotory budou dodány promotérem před prvním závodem. Karoserie budou povoleny pouze ze série Yokomo SuperGT 300 nebo 500.

Sportovní pravidla úzce navazují na technická, kdy díky jednotným základním dílům: podvozek, pneumatiky, motor a karosérie je snaha zajistit pokud možno stejné technické podmínky pro jednotlivé jezdce tak, aby v prvé řadě vynikl jejich um než technická převaha.

Doposud se závody RC modelů aut jezdily jako krátké, pěti až šestiminutové sprinty, Yokomo GT má ambice přepsat historii a přiblížit se více gétéčkovému závodění, kdy jízdní čas bude až 15 minut, což je při řízení RC modelu pořádná porce sportovního výkonu.

Závodní den bude sestávat z ranních volných tréninků, dále pak dvou kvalifikačních jízd, z čehož se sestaví dle absolutního pořadí finálové skupiny. Dvě finálové jízdy, které absolvuje každý závodník rozhodnou o vítězi a celkovém pořadí.

Vyvrcholením každého závodu bude slavnostní ceremoniál vyhlašování vítězů a předání cen.

Michal Bok, owner Mibosport a promotér seriálu závodů: „Velice mě těší, že mohu vyhovět přání mnoha závodníků a přinést jim jiné závodění, po kterém léta volali. Yokomo GT, na rozdíl od ostatních sprintů, přináší delší jízdní čas a tím možnost každému jezdci předvést své umění. Již nebude o výsledku závodu rozhodovat jediná chyba nebo technická převaha, jak tomu bylo ve sprintu.“

A dále dodává: „Seriál závodu Yokomo GT je určen jak stávajícím aktivním závodníkům, tak i úplným začátečníkům, kterým nabízí možnost závodit s poměrně jednoduchým modelem na nastavení, výbornými jízdními vlastnostmi a atraktivním licencovaným designem karosérií. Nezanedbatelná je i cenová dostupnost špičkového závodního RC modelu. Věřím, že takové závodění se bude líbit a na startovní rošt v první sezóně přivede dvacet až pětadvacet pilotů“.

„Věnovali jsme mnoho úsilí jak při testování vlastního RC modelu, tak i při sestavování technických i sportovních pravidel, abychom zajistili co nejrovnější podmínky pro všechny závodníky a mohli jim nabídnout atraktivní závodění.“

„V měsíci srpnu a září proběhnou v rámci Mibosport Cup dva openair seznamovací závody, tak aby vše bylo k prvnímu závodu, který se uskuteční 27. října 2012 ve sportovní hale hotelu Sport v Hrotovicích, dokonale připraveno.“

Kalendář závodů Yokomo GT:

1. 27.10.2012
2. 11.11.2012
3. 01.12.2012
4. 29.12.2012
5. 12.01.2013
6. 09.02.2013
7. 23.02.2013
8. 16.03.2013

MIBOSPORT

Firma zahájila svou činnost v roce 2008 kdy se stala výhradním distributorem modelářské firmy Speed Passion do České republiky. V současné době je výhradními distributory značek: MR33 (Marc Rheinard Products), Shepherd, ABEC35, Sonic pro Českou Republiku a značky Yokomo pro střední, severní a východní Evropu. Firma Mibosport navázala úzkou spolupráci s bratry Rheinardovými a také rodinou Schäferových, která vyrábí podvozky Shepherd. Nejužší spolupráci ovšem navázala s firmou Yokomo, u které se mimo jiné podílí i na vývoji nových produktů. Od svého vzniku v roce 2008 firma Mibosport pořádá závody RC modelů. Jen v minulé zimní sezóně navštívilo závody 220 jezdců z 6ti zemí. Početným startovním polem tak i vysokou kvalitou jezdeckého složení se stal seriál závodů MIBOSPORT Cup největším  nejen u nás, ale zařadil se i mezi několik málo prestižních evropských podniků.

YOKOMO

Tradiční japonský výrobce rádiem řízených modelů aut, který se specializuje pouze na elektrické modely. Značka Yokomo je největším výrobcem RC drift produktů na světě. V závodní sféře značka vyrábí jak podvozky pro kategorie onroad, tak i offroad a je několikrát mistrem světa. Největší osobností RC modelů aut je legenda Masami Hirosaka, který se neustále spolupodílí na vývoji podvozků Yokomo.

Důležité odkazy:

Mibosport:  http://www.mibosport.com
Yokomo GT: http://www.teamyokomo.eu/yokomo-europe/eshop/11-1-GT-Series

 

Zdroj tiskové zprávy: RCmedia.cz