Igor Vlahovič opět vítězí v Yokomo GT sérii

RCmedia.cz


Na sklonku minulého roku 2012, tedy přesněji 29.12.2012 se jel v pořadí již čtvrtý závod Yokomo GT Series v rámci mezinárodních závodů MIBOSPORT Winter season 2012/2013, který se koná v aréně hotelu SPORT-V-HOTEL v Hrotovicích u Třebíče.

Startovní listina tohoto závodu čítala 15 jmen a mezi nimi jsme marně hledali dosavadního lídra průběžného pořadí Jaroslava Valu, který ovšem jel v rámci MIBOSPORT Winter season 2012/2013 jinou kategorii, chyběli i další jezdci, kteří startovali v předchozích závodech, ale na druhou stranu přibyli do startovní listiny další noví piloti.

Již v pětiminutových rozjížďkách se nejlépe dařilo Igoru Vlahovičovi, který najel 21 kol s časem 5:14.252. S počtem kol 20 si účast v A finále s přehledem zajistili: Martin Zvára st., Jiří Groch a Miroslav Jurenka. Ovšem o zbylá čtyři místa ve finále A bojovalo sedm jezdců. O postupu rozhodovala až třetí rozjížďka kde nejlépe zajel Vojtěch Flek a zajistil si pátou postupovou pozici. Šestý do finále A postupoval Oldřich Groch a to o pouhých šest desetin vteřiny před sedmým Dušanem Bayerem. Osmé poslední postupové místo pro finále A urval Jiří Toman před Vladimírem Šulcem.

Nejrychlejší kolo v kvalifikacích zaznamenal časem 14.582 sec Igor Vlahovič.

Ve všech třech finálových jízdách dominoval Igor Vlahovič, který vždy poodjel ostatním soupeřům a třikrát zvítězil stylem start-cíl. O druhé a třetí místo sváděli nádherné souboje VIP host Miroslav Jurenka a Martin Zvára st. Martinovi ovšem nevyšla druhá finálová jízda a ve třetí musel tvrdě bojovat aby uhájil stupně vítězů. Třikrát čtvrtý dojel Jiří Groch a celkově mu patří též čtvrté místo. Páté místo vybojoval Vojtěch Flek před Oldřichem Grochem. V boji o sedmé místo byl úspěšnější Dušan Bayer před Jiřím Tomanem.

Finále B vyhrál Petr Novák a obsadil tak celkově deváté místo před Antonínem Pospíchalem. Další pořadí od jedenáctého místa: Martin Janíček, Zdeněk Ajmut, Vladimír Šulc, Tomáš Kristek a Jiří Hrubeš.

Hlasy jezdců bezprostředně po dojetí závodu:
Igor Vlahovič, první místo: „Dnešní závod byl jedním slovem parádní a z vítězství mám ohromnou radost. Dráha byla výborně postavená a naprosto mi vyhovovala což se projevilo již v rozjížďkách, které jsem vyhrál a zajistil si pole-position. I finálové jízdy jsem měl plně pod kontrolou, když jsem šel za vítězstvím. Nicméně velice mě mrzí, že do závodu nenastoupil Jarda Vala, který byl velice silným a vyrovnaným soupeřem. Zatím nevím jaké důvody ho vedly k neúčasti právě i z důvodu jeho aspirace na celkové vítězství. Na druhou stranu i VIP host Míra Jurenka a samozřejmě Martin Zvára st., kteří dojeli na druhém a třetím místě byli důstojnými soupeři a stačilo i jedno zaváhání a vše mohlo být jinak. Jinak bych chtěl složit poklonu všem jezdcům finále A za skvělý závod!
Miroslav Jurenka, VIP host, druhé místo: „V první řadě bych chtěl poděkovat Mibosportu za zapůjčení modelu GéTéčka a za možnost se s ním svézt a porovnat s velkým měřítkem 1/5 jak se auto bude chovat. Svezení je velice příjemné a auto je takzvaně hodné, není potřeba se s ním prát, navíc je víceméně bezúdržbové, neboť jeden set-up funguje všem a po celý závod, zde není co řešit. Doporučuji na svezení, fantastické souboje, všem to jede stejně rychle a záleží více na jezdci jak na technice.
Martin Zvára, třetí místo: „Dnes byla trať pro mě trošičku náročnější neboť obsahovala pasáže které moc nemusím, ale bylo to pro všechny stejné. Soupeři dobrý, Igor Vlahovič nám poodjel, Míra Jurenka mě pěkně prohnal a porazil, z čehož nijak nesmutním naopak jsem si užíval vzájemné souboje.
Výsledky závodu:
1 Vlahovič IgorCZ 23:1, 2:1 [1:1]
2 Jurenka MiroslavCZ 43:2, 2:2 [1:3]
3 Zvára Martin st.CZ 51:2, 3:3 [2:8]
4 Groch JiříCZ 82:4, 1:4 [3:4]
5 Flek VojtěchCZ 92:3, 1:6 [3:6]
6 Groch OldřichCZ 102:5, 3:5 [1:5]
7 Bayer DušanCZ 132:6, 1:7 [3:8]
8 Toman JiříCZ 142:7, 3:7 [1:8]
9 Novák PetrCZ 23:1, 2:1 [1:2]
10 Pospíchal AntonínCZ 31:1, 3:2 [2:2]
11 Janiček MartinCZ 62:3, 1:3 [3:4]
12 Ajmut ZdeněkCZ 81:4, 2:4 [3:5]
13 Šulc VladimírCZ 93:3, 2:6 [1:7]
14 Kristek TomášCZ 112:5, 3:6 [1:6]
15 Hrubeš JiříCZ 121:5, 2:7 [3:7]
YOKOMO GT ENDURANCE
Díky rekordnímu počtu účastníku čtvrtého závodu MIBOSPORT Winter season 2012/2013 a tím i pozdního ukončení celého závodu bylo nuceno vedení série po dohodě s týmovými manažery zkrátit původně plánovaný osmihodinový závod na polovinu, tedy čtyřhodinovku, tak aby se vše stihlo do brzkých ranních hodin. Neboť v aréně hotelu již ráno měla probíhat jiná sportovní akce.
Na startovní listině bylo zapsáno sedm tří až čtyřčlenných týmů:
.
Masters.cz/CZ: Igor Vlahovič, Patrik Maňoušek, Miloš Klaus
Bayer Racing/CZ: Dušan Bayer, Aleš Bayer, Jiří Rybák, Roman Bílek
Mibosport Team/CZ: Michal Bok, Jiří Toman, Vojta Novický, Jiří Hrubeš
Yokomo Team/CZ: Dominik Mašek, Vojta Flek, Radek Flek
KL-Shop/CZ: Martin Zvára st., Martin Zvára ml., Míra Jurenka
RC Prof/HU: Barnabas Toth, Gabor Forrai
Noname/CZ: Matěj Šulc, Dominik Šulc, Vladimír Šulc, Marcel Dostál
Na startovním roštu je již vše připraveno a přesně ve 23:30 hod. je závod odstartován. Jak je již dobrým zvykem i vytrvalostní závody se jezdí jako sprint i když na podstatně delší vzdálenost. Do prvního stintu nominovaly všechny týmy nejrychlejší piloty a prvních 10 minut jezdily všechny vozy pohromadě v rozmezí pár vteřin a tento trend pokračoval i dále. Velkou neznámou je ovšem výdrž akumulátorů. Vydrží až do povinné zastávky v boxech po 30 minutách?
Pětadvacátá minuta závodu dala jasnou odpověď, nevydrží nebo alespoň nevydrží všem a závod se začíná dramatizovat. První k výměně akumulátorů mimo vyhrazené povinné okno zajel tým Mibosport a ztratil své vedení. Po dvou minutách ovšem nyní již k povinné zastávce zajely všechny týmy. V této chvíli se ujal vedení maďarský tým RC Prof – Barnabas Toth, Gabor Forrai a od této chvíle své vedení v závodě již nikomu nepřepustil.
Některé týmy v této chvíli začaly měnit strategii a půlhodinový stint s povinnou zastávkou začaly dělit a raději vyměnily akumulátory častěji.
Ve druhé polovině závodu se již začaly u některých týmů objevovat i technické problémy a bylo nutné opravovat což vedlo k citelným ztrátám i z toho důvodu se pomalu začalo ustalovat pořadí: 1. RC Prof, 2. KL-Shop, 3. Masters.cz, 4. Bayer Racing, 5. Yokomo Team, 6. Noname Endurance a 7. Mibosport Team.
Tým Masters.cz se ke konci závodu díky technickým problémům  propadl pořadím až na šesté místo a mezi druhým a třetím týmem KL-Shop a Bayer Racing je nejmenší rozdíl na trati.
KL-Shop připravil nejen sobě, ale i všem ostatním doslova infarktový závěr. Chyběla necelá minuta do šachovnicové vlajky když se model týmu KL-Shop  pomalu došoural do depa k výměně akumulátorů a na trati mohutně stahoval jeho v této chvíli nepatrný náskok tým Bayer Racing. Výměna proběhla velmi rychle a vůz týmu KL-Shop vyjel opět na trať. Tak, tak to hoši stihli a protli cílovou čáru po čtyřech hodinách jako druzí za vítězným maďarským týmem RC Prof. Třetí se ztrátou kola skončil tým Bayer Racing.
Putovní pohár YOKOMO GT ENDURANCE tedy putoval do Maďarska, ale každý účastník si odnesl cenu.
Výsledky závodu YOKOMO GT ENDURANCE:
1. RC Prof
2. KL-Shop
3. Bayer Racing
4. Noname Endruance
5. Yokomo Team
6. Masters.cz
7. Mibosport Team
Michal Bok, promotér YOKOMO GT Series a MIBOSPORT Cup: ”Vím, že jsme museli udělat kompromis a z osmihodinovky udělat čtyřhodinovku, proto mě velice těší kladné ohlasy jezdců i týmů po skončení vytrvalostního závodu.
I když na bilancování je ještě příliš brzy, sezóna končí až v půli března, musím říct, že jsem s dosavadním průběhem YOKOMO GT Series velmi spokojen a těší mě ohlasy na tuto sérii. Je vidět, že značkové poháry s jasnými pravidly, jak konstrukčními tak i sportovními, tu mají své místo a nachází si čím dál větší oblibu i například pro svoji finanční nenáročnost.
Kalendář závodů Yokomo GT Series:
1. 27.10.2012
2. 11.11.2012
3. 01.12.2012
4. 29.12.2012 + Endurance 8 hod. YOKOMO GT Series
5. 12.01.2013
6. 09.02.2013
7. 23.02.2013
8. 16.03.2013
MIBOSPORT
Firma zahájila svou činnost v roce 2008 kdy se stala výhradním distributorem modelářské firmy Speed Passion do České republiky. V současné době je výhradními distributory značek: MR33 (Marc Rheinard Products), Shepherd, ABEC35, Sonic pro Českou Republiku a značky Yokomo pro střední, severní a východní Evropu.  Firma Mibosport navázala úzkou spolupráci s bratry Rheinardovými a také rodinou Schäferových, která vyrábí podvozky Shepherd. Nejužší spolupráci ovšem navázala s firmou Yokomo, u které se mimo jiné podílí i na vývoji nových produktů. Od svého vzniku v roce 2008 firma Mibosport pořádá závody RC modelů. Jen v minulé zimní sezóně navštívilo závody 220 jezdců z 6ti zemí. Početným startovním polem tak i vysokou kvalitou jezdeckého složení se stal seriál závodů MIBOSPORT Cup největším  nejen u nás, ale zařadil se i mezi několik málo prestižních evropských podniků.

YOKOMO
Tradiční japonský výrobce rádiem řízených modelů aut, který se specializuje pouze na elektrické modely. Značka Yokomo je největším výrobcem RC drift produktů na světě. V závodní sféře značka vyrábí jak podvozky pro kategorie onroad, tak i offroad a je několikrát mistrem světa. Největší osobností RC modelů aut je legenda Masami Hirosaka, který se neustále spolupodílí na vývoji podvozků Yokomo.
Zdroj úvodní foto: RCmedia.cz