Xray Onroad Challenge Holešov 12.1.2013 report

Karel Martinec


V sobotu 12.1.2013 jsme vyrazili s Pavlem na závod Xray Challenge do Holešova.

Ještě ve středu jsem si říkal, jestli se vůbec závod uskuteční. Počet přihlášených byl někde kolem 30 závodníků. Nakonec se závodu zúčastnilo 66 závodníků. Celkem malá účast na takovýto závod. Další závod se jel v Hrotovicích a v Ostravě. I při tak malém počtu závodníků jsme odjížděli celkem pozdě domů. Dříve hodně obsazované kategorie na Xray nějak skomírají.

Souhrn kategorií s počtem závodních vozů na startu Xray Challenge, Mibosport Hrotovice, LMS Ostrava.

GT – 3 (Hrotovice Yokomo – 13, LMS Ostrava – 14)

F1 – 4 (Hrotovice – 15, LMS Ostrava –8)

Xray Buggy – vše dohromady – 5 (Hrotovice – 29)

TC Open Modified – 6 (Hrotovice – 18, LMS Ostrava – 8)

FS Stock – 13

TC Super Stock – 15

TC Start – 20 (Hrotovice – 10, LMS Ostrava –9)

 

Ono pak se není ani čemu divit, když se v jeden den jedou tři velké závody.

Nejvíce jezdců startovalo v kategorii TC Start. Tato kategorie byla loni zrušena a po letním seriálu HIT Otrokovice a ValMez, kde byl velký počet jezdců na startu, se tato kategorie opět na Xray Challenge otevřela.

V této kategorii startuje i Pavel. Zatím se mu dařilo dojet na nejlepším 2. místě. Sobotní závod byl opět výzvou, vylepšit si výsledek. Nevím, podle čeho se dělalo uspořádání do rozjížděk. Na posledním závodě dojel na 2. místě a na start první rozjížďky byl postaven až na 6-tou pozici na startu. I přes to, že musel předjet 4 jezdce před sebou, dokázal zajet druhý nejlepší čas. Ve druhé jízdě si polepšil a startoval do třetí jízdy z prvního místa. Během poslední jízdy si držel náskok před druhým Romanem Španělem. Jenže 3 kola před koncem rozjížďky chyboval a Roman dokázal svojí vynikající jízdou zlepšit čas a do finálovek se postavil na start z první pozice.

Pavlovi dávám rady do finálových jízd. Zda se jich držel nebo ne, to ví jen on.

Odstartovala první finálová jízda. Pavel chyboval a propadl se až na 4. místo. Vynikající jízdou se dostal na druhou pozici až ze šestého místa Ondra Hrbáček. Sváděl boj o první pozici. Tři kola před konce chyboval Roman Španěl a vzal sebou i Ondru. Pavel se tak dostal na první pozici a tu si udržel až do konce první finálovky. Ondra dojel na 2. místě před Romanem (všichni 22 kol). Tito tři junioři dávali na prdel i otřelejším jezdcům. Je vidět, že mladí jdou do závodů s velkým cílem zvítězit a získat nějakou pozici na bedně. Tato touha je daleko větší než u starších pilotů. Možná je to dáno i lepší reflexí.

Ve druhé jízdě se Pavel po chybě Romana dostal na první pozici a tu si již nenechal vzít. Hned 4 jezdci zajeli lepší čas na jedno kolo než Pavel. Přesto jen Pavel najel 22 kol v této jízdě, i když měl pomalejší vůz. Vyrovnané časy mluví ale za své. Ondra se dostal do kolizí s jinými jezdci a to ho stálo lepší umístění než šesté, na kterém dojel. Roman skončil hned za Pavlem na druhé pozici. Na třetím dojel další z rodinného klanu Španělů Jan a čtvrtý Lubomír. Zdeněk Zikmund v první jízdě nestartoval a ve druhé se ještě sžívá s novým podvozkem a končí na 5-té pozici.

Do poslední jízdy už Pavel startovat nemusel, neboť 2 první místa, mu zaručovali celkové vítězství. Touha dokázat, že mu to první místo opravdu patří, ho vedlo k lepšímu nastavení podvozku a postavil se na start do poslední jízdy. Roman v šestém kole chyboval, když najel na poklici a Pavel se dostal do čela. Opět si první místo již nenechal vzít. V posledním finálovce zajel nejlepší čas na jedno kolo, a již potřetí zvítězil. Ondra se opět prodíral ze šestého místa a stačilo to „pouze“ na třetí místo. Jiří Pavlovec v poslední jízdě zabral a dokázal jako jediný senior zajet 22 kol, jako první tři junioři. Jirka tedy čtvrtý před Janem Španělem. Na 6. místě dojel Zdeněk Zikmund, který jako pravý profesionál ukázkově pouštěl před sebe rychlejší juniory. Zdenku máš moji pochvalu.

Celkové pořadí kategorie TC Start.

 

Pozice Jezdec
1 Martinec Pavel
2 Španěl Roman
3 Hrbáček jun. Ondra
4 Španěl Jan
5 Pavlovec Jiří
6 Španěl Lubomír
7 Zikmund Zdeněk
8 Novosad Karel
9 Zvejška Petr
10 Zádrapa Leoš
11 Kopecký Jarda st.
12 Zádrapa Jan – junior
13 Kovářík Tomáš jun.
14 Dolanský Tomáš
15 Šujanský Miroslav
16 Andrýsek Igor
17 Španěl Jindřich
18 Víta Martin Vojtěch
19 Tvrdá Jana
20 Španěl jun. Jan

 

Překvapila mě velká účast ve Štalmachově kategorii FS Stock. Celkem 13 jezdců na startu.

Za kvalitní závod patří dík Pavlu Magdovi, který tento závod opět řídil na špičkové úrovni. Hlídal co hlídat měl a dokonce i šprýmoval, když se naháněli Kořínek a Vyšín.

Po skončení závodu došlo na vyhlášení výsledků. První tři v každé kategorii dostali pohár, pouze v kategorii GT a F1 dostali fidorku.

Byli vyhlášeni opět nejlepší junioři. Ceny ale dostali opět ti nejmladší, i když na předposledním závodě slíbil Kořínek ceny pro první tři nejlepší. Ti nejlepší jsou pak právem zklamáni. No co už. Příští rok budu velmi uvažovat o účasti na Mibosportu kategorii GT a Stock Zero 17.5T.

Už vůbec jsem netušil, že Xray Challenge se nejede jako seriál, ale pouze samostatné závody. Na Mibosportu se v každé kategorii po odjetí min. 6 závodů z osmi, losuje o podvozek.

Celkové výsledky ze dne 12.1.2013 Xray Challenge najde kliknutím na tento odkaz ZDE .

 

Fotogalerii najdete na tomto odkazu.