DJI Phantom F300 vs natáčení na závodech

Igor Vlahovič


Jak mnozí víte, pořídil jsem si přístroj na natáčení zajímavých a nevšedních záběrů na závodech venkovních i halových.

Určitě se bude jednat o zajímavé a akční záběry, které se jen tak na našich závodech neuvidí. A pokaždé budou jiné.

Ovšem každá mince má dvě strany.

Pořízení vybavení je jedna věc, souhlas s natáčením jednak pořadatele a zejména účastníků je věc druhá.

Uvažoval jsem o tomto faktu tedy ze dvou pohledů.

Pokud budu točit venku, tam nebude až problém vystoupat do takové výšky, kde nebudu zvukem motorů nikoho rušit a „ohrožovat“. Pouze oznámím, že v danou dobu budu nad dráhou či depy poletovat. Aby všichni o této skutečnosti věděli. Ale i v tomto případě bude potřeba souhlas pořadatele a všech zúčastněných, aby souhlasili s pohybem drona nad závodištěm. Od toho je ranní rozprava.

Halová akce – to je trochu jiná situace. Zde opět bude potřeba souhlas všech. Ovšem je zde menší výška pro manipulaci. Prostor pro bezpečný let je, ale výška pro některé, se bude zdát nedostatečná.

Při točení budou zcela jistě slyšet motory, bude se dělat i průvan. A toto se nemusí někomu zamlouvat. Ovšem i zde mám v hlavě při souhlasu jistá pravidla a mantinely.

Určitě nebudu točit záběry ze vzduchu při finálových jízdách. To bude možné leda venku z bezpečné výšky. Po dohodě bych však velmi rád natočil například rozpravu, krátce depa a krátký záznam z nějaké kvalifikace. Ale vždy pouze krátce – cca 30 sec až 1 minutu. To mi bohatě postačí k sestříhání pár sekund zajímavých prostřihů.

Takže já jsem připraven načít točit nové typy záběrů. Avšak…

Nyní záleží na pořadatelých jednotlivých závodů, aby promysleli možnosti, zájem a co chtějí zdokumentovat. Respektive, co budou chtít na záběrech. Budu se snažit jim vyhovět. Možností je obrovská spousta. Fantazii se meze nekladou.

A také prosím, kdo si přečte tento článek jako závodník a pravidelný účastník, nechť také promyslí názor na natáčení. Ostatně na ranní rozpravě se to bude vždy konzultovat a bude k tomu prostor.

Ale věřím, že se najde vzájemný konsenzus a já pro vás budu moci natočit neopakovatelné záběry z našich závodů. Když už jsem pořídil výbavu na „poloprofesionální“ úrovni, ať je využívaná. I když takové pohodové polétání ve volném terénu je relax.

 

P.S. ještě se připravuje další novinka ohledně natáčení. Ale to až příště…