Marek Černý obhájil titul šampiona ETS v kategorii Pro Stock

Lubomír Černý


První červencový víkend se uzavřela 6-tým závodem v Hudy Areně v Trenčíně nejprestižnější evropská  série ETS. Již 7 . ročník této série je tedy minulostí a pojďme si to tedy zrekapitulovat. Letošní série se zúčastnilo 768 jezdců což je opět rekordní účast. Vždyť např. v 3. kole v Německu se jelo v kategorii Pro Stock dokonce T finále.

Kategorii Modified vyhrál celkově Ronald Volker ( Yokomo) na druhém místě byl Marc Rheinard,( Tamia) a třetí Alexander Hagberg (Xray), formule vyhrál Jan Ratheisky (Xray) a kategorii Pro Stock Marek Černý(Xray) druhý byl Jan Ratheisky ( Xray) a třetí Martin Hofer (Schumacher). Markovi se tedy podařilo obhájit loňské premiérové vítězství a letos získal tedy Double. Cesta k letošnímu titulu šampiona ETS v kategorii Pro Stock byla však byla velmi, velmi obtížná.

Rd1 Hrotovice ČR– koberec : Marek začal 4. místem v Hrotovicích , kde startoval do finále z druhého místa, vyhrál 1. finálovou jízdu, v druhé skončil na 4. místě, ale ve třetí rozhodující jízdě byl hned v prvním kole sražen zezadu a již se mu nepodařilo s výsledkem nic udělat. Bylo z toho 4. místo a nakonec toto umístění bylo jeho nejhorším umístěním v sezoně. Závod vyhrál Jan Ratheisky

Rd2 Muelheim-Karlich Německo – koberec. Vítězství v kvalifikaci a vítězství v prvních dvou finálových jízdách. Jan Ratheisky byl třetí a o bod vedl před Markem v celkovém hodnocení. Největší závod z hlediska účasti jezdců. V kategorii Pro Stock jelo 202 !!! závodníků.

Rd3 Telde – Gran Canaria Španělsko -asfalt Opět jistě  vyhraná kvalifikace a první finálová jízda, druhou vyhrál Jan a ve třetí byl Marek po souboji 2 kola před cílem Janem předjet  a skončil druhý. Jan navýšil svůj náskok na 3 body.

Rd4 Mattsee – Rakouskoasfalt ve stanu. Velmi obtížná tecnická trať a Marek jen těsně přichází o první místo v kvalifikaci. Výsledkem jsou tři těsné finále, ale na trati se byla  nedalo předjet a pořadí je Jan a Marek.

Před posledními dvěma závody bylo jasné, že Marek musí získat TQ a vítězství v obou posledních závodech, aby předstihl dosud vedoucího týmového kolegu Jana Ratheiského. Zdálo se to být skoro nemožné, ale Marek to nevzdával. I když to bylo v termínu jeho maturit mezi písemnými a ústními zkouškami odjel Marek do Luxembougu a celý víkend věnoval na trati pilnému tréningu s tím, že pokud to nevyjde, tak udělal pro obhájení titulu vše co mohl.

Rd5 Luxembourg -asfalt Neuvěřitelný boj . Vyhraná kvalifikace po těžkém boji a finále bylo naprosto hororovou záležitostí. První jízdu vedl Marek a německý jezdec Lars Hoppe jel několik centimetrů za ním po celých 5 minut. Po uplynutí času zbývalo jezdcům ještě půl kola  a v poslední šikaně 5 metrů před cílem předjel Lars Marka a zvítězil. Druhou jízdu vyhrál Marek opět jen s rozdílem 0,2s. Třetí jízda byla opravdovým vyvrcholením jejich souboje. Po několika střetech udělal Marek 2 kola před koncem malinkou chybičku v nájezdu do cílové zatáčky a Lars se dostal na první místo. Ještě v tom samém kole ho Marek při nájezdu do poslední rovinky předstihl a v posledním kole si již velmi těsný náskok uhájil. Stáhl tedy náskok v celkovém hodnocení na Jana a před posledním závodem v Trenčíně měli oba 619 bodu, ale Jan měl 3 vítězství a Marek jen dvě. Bylo jasné, že kdo vyhraje poslední závod bude ETS šampionem roku 2013/2014.

Rd6 Trenčín asfalt Marek se pečlivě připravil a neponechal nic náhodě. Vyhrál 6 tréningů ze 7-mi, vyhrál všechny 4 kvalifikace a všechny 3 finálové jízdy. Naprosto soustředěným výkonem se stal tedy opět již podruhé ve své závodní kariéře vítězem série Euro Touring Series a obhájil své loňské vítězství.

Velké vítězství slaví i firma Xray, vždyť podvozek Xray T4 zvítězil v každém ze závodů této série a první dvě místa patří jezdcům Xray, jejichž boj byl skutečnou  ozdobou seriálu. V posledním závodě na domácí trati v Trenčíně byly podvozky T4 dokonce na prvních 4. místech.

Za dalším kladem této sezóny byly i výborné a stále se zlepšující výsledky Davida Němčeka a Kuby Šimurdy. Vždyť stupně vítězů v posledním závodě ETS v Trenčíně v pořadí Černý, Němček, Šimurda vypadaly jak na mistrovství ČR . Oba mladí jezdci také  s podvozky Xray skončili v první desítce celkového hodnocení ETS David Němček 7 a Kuba 8. Velká gratulace. A na závěr je již vypsán termín 1. závodu ETS ročníku 2014/2015 a začínáme 5.12-7.12.2014 v Hrotovicích.