Mistrovství ČR Electric Track 1/10 a 1/12 preview

Roman Krejčí


Vážení přátelé, blíží se halové zimní Mistrovství České republiky v kategoriích Electric Track. Poprvé se pojede v hale v Praze Ruzyni, kde se tým RCA Trutnov v čele s panem Janem Blahovským zhostí pořadatelství ve snaze připravit opravdu co nejlepší závody. Pochopitelně jako předseda sekce bych chtěl všechny závodníky i příznivce na tento zimní svátek naší disciplíny co nejsrdečněji pozvat a podělit se s vámi s nejnovějšími informacemi.

Letos se mistrovský závod pojede jako jednodenní, tedy v sobotu 16.4.2016. Byly již spuštěny přihlášky na webu RCAČR, konkrétně http://rcacr.cz/prihlasky/. Prosím o včasné přihlašování do jednotlivých kategorií. Pro ty, kteří se včas přihlásí, tedy do konce měsíce března, budeme připravovat tradiční dárek v podobě jmenovek na karosérie ve spolupráci s Dubi Design, který připraví i startovní čísla pro celý šampionát.

Co je letos nového? Poměrně zásadní změnou je možnost víkendové licence, která je pro mnohé jezdce velmi zajímavá. Za symbolický poplatek 100kč je možné si opatřit licenci na jeden závod MČR. Zároveň ovšem startující musí být členem RC AČR, kde je roční poplatek 150kč. Celkové náklady na start na závodě MČR se tak oproti minulým letům podstatně snížily. Startovat tak může opravdu každý, kdo má chuť okusit atmosféru velkého oficiální mistrovství a i kdyby to byl jediný start v životě, navždy to může zůstat jako vzpomínka. Nicméně věřím, že nezůstane jen u jednoho startu a i noví jezdci se budou rádi vracet. Letos na mnoha zimních závodech byl patrný příliv nových tváří a jezdců, což je velmi dobrá zpráva a věřím, že tito noví lidé přinesou novou krev a novou energii do našeho sportu i koníčku. Pochopitelně se těším na všechny tradiční matadory, kteří vytvářejí na trati tu pravou závodní atmosféru, kde se jede doslova o každou příčku a srdeční frekvence stoupá vysoko nad 150 tepů za minutu. To je adrenalin, který je potřeba zažít a nezbývá než doufat, že pozitivních vzpomínek zůstane více, než těch negativních, které vždy přicházejí a nikomu nejsou příjemné.

Ve snaze udělat dostupné mistrovství pro celé spektrum jezdců, kteří se během zimních seriálů přestavili na závodech, je opět vypsáno 7 mistrovských kategorii, tedy stejně jako loni. Navíc pořadatel vypíše volnou kategorii Hobby pro jezdce bez licence. Nejprestižnější kategorie je pochopitelně TC Open. Tam jsou stejně jako v TC Stock 17.5T předepsány pneumatiky LRP CPX-V2, které bude dodávat vítěz výběrového řízení firma Daniel Pelikan. Označené sady budou k dispozici na závodě od samotného sobotního rána za bezkonkurenční cenu 550kč za sadu 4ks. U cestovních vozů 4WD nedochází k žádným změnám v pravidlech, stejně jako v otevřené kategorii F1 Open, kde se prohánějí opravdu rychlé monoposty na mechových kolech. Formule na gumových kolech mají od 1.1.2016 předepsané pneumatiky. Již nebude úplná volnost, ale jezdci musí startovat na kolech značky Ride nebo Sweep. Ostatní kola nejsou povolena. Chceme tímto krokem eliminovat zbytečné laborování s množstvím kol a značek a dát tak více lidem šanci bojovat o titul. V nejrychlejší kategorii nejmenších vozů 1/12 jsme přidali do pravidel hmotnostní limit 730kg a omezení baterie pouze na 1S, jak je v této kategorii všude zvykem. Odpovídá tak EFRA standardu této kategorie. Open kategorii 1/10 2WD jsme rozšířili o možnost startu i širokých placek, opět podle zahraničního trendu Pro 10. Otázkou je, jestli na kobercové dráze s množstvím zatáček budou širší podvozky výhodou či spíše nevýhodou. Cílem však bylo opět o přizpůsobení se obecné povaze této velmi rychlé kategorie. Stocková kategorie 2WD 1/10 se oproti loňsku dočkala změny motoru ze 17.5T na 10.5T včetně boostu na regulátoru, čímž chceme vyjít vstříc současné rozšířenosti této kategorie.

Obecně platí, že pro uspořádání kategorie a udělení titulu Mistra ČR je potřeba 5 jezdců, proto určitě pozvěte do své oblíbené kategorie i své kamarády, abyste si co nejlépe zazávodili.

Konkrétní program závodu bude znám až podle počtu přihlášených, nicméně se obecně počítá s tím, že v sobotu ráno po otevření haly budou probíhat měřené tréninky podle kategorií a rozpisu, dále 3 sady kvalifikací a podle nejlepšího nájezdu se jezdci rozdělí do finálových jízd, které se pojedou stejně jako v minulých letech třikrát po 5ti minutách a dvě lepší pořadí určí nové Mistry České republiky.

Pořadatelsky tedy závod bude zajišťovat RCA Trutnov, kterému tímto přeji, aby se úkolu a svěřené důvěry ujal co nejzodpovědněji a nejlépe a také přeji, aby vše probíhalo k co možná největší spokojenosti všech účastníků mistrovství. Ještě před mistrovství ČR nás čeká několik velkých halových závodů, kde můžete na poslední chvíli otestovat své modely, například

19.3. Kolín Xray Winter Series

19.3. Final Mibosport Cup Hrotovice

19.3. Praha Ruzyně – Warm-Up na MČR

26.3. Speed Challenge Rychnov nad Kněžnou

2.4. Rebels Race Trutnov

9.4. Ostrava Final Race + Le Mans Series

16.4. Praha Ruzyně – Mistrovství České republiky

 

Srdečně se na setkání na závodech těší
Roman Krejčí, předseda sekce Electric Track