X²-AIR 5.8 MK II test les

Igor Vlahovič


Po otestování dálky s novými směrovými anténami  X²-AIR 5.8 MK II mě zajímalo, jaký bude průnik signálu skrze hustý les. Jak hluboko se dostanu do lesa v rámci průzkumu a pak zda budu mít obrazový signál na větší vzdálenost za porostem.

K testu jsem opět využil DJI Avata, která se při ztrátě signálu vrací a nebo přistává (v rámci letu v lese).

Prvně jsem odletěl zhruba 730m daleko nad loukou a potom pomalu klesal za stromy a keře. V tomto případě mi klesl datový tok z 50Mbps na 10Mbps a méně, ale obraz byl stabilní a spojení nespadlo. Považuji to za velký pokrok. Protože nejen díky anténám, ale i Ocusync 3.0+ je lépe vyladěn jak Ocusync 2.0. DJI Mini 2 po záletu za strom na vzdálenost 500m = konec obrazu a dron se začal vracet.

Potom jsem letěl na vzdálenost přes 700m a poslal Avatu za vršky mohutných smrků. A klesal dolů. I zde padl datový tok na cca 5Mbps, ale obraz byl pořád použitelný.

Na závěr jsem odstartoval a letěl rovně lesem a kličkoval mezi stromy a keři. Zde jsem se dostal na 330m. Datový tok byl na 4Mbps, obraz sice už občas neostrý, ale stále drželo spojení a dalo se letět. Mohl jsem ještě o kousek dál, ale nechal jsem si rezervu, aby to zcela nevypadlo. Kdo by se chtěl projít 350m lesem.