Rekapitulace funkcí Matek H743

Igor Vlahovič


Provedli jsme s kolegou testy našich řídících jednotek Matek H-743, které máme instalovány v modelech AtomRC Seal 1500mm. V podstatě máme identické modely včetně vybavení.

Takže při sledování kolegy na louce jsme zkusili oba použít režim držení výšky.  V tomto okamžiku autopilot nastaví zhruba 45% výkon a snaží se držet model ve stejné letové hladině. Když k tomu aktivujete režim držení směru letu (kurz), defacto to letí samo a vy se můžete soustředit na natáčení samotné.

Ale jak jsme zjistili, kolega letěl při stejném nastavení o něco rychleji a já musel nakonec letět v režimu Horizont, který mi i tak usnadnil natáčení. Pouze jsem si reguloval výkon a udržoval výšku ručně. Přitom jediným rozdílem byla použitá tlačná vrtule. Stačí jiný materiál, stoupání a hned je poznat rozdíl. Použité baterie byly Corally 11,1V 7000mAh 50c a jsou obě nové. Ve zdroji rozdíl není.

V každém případě funkce řídící desky Matek H743 usnadňují let samotný. Prozatím létám a jsem maximálně spokojen. Ještě připomenu funkce, které mám nastavené, a fungují naprosto bez problémů:

Angle Mode: omezené náklony nastavené na 20°

Horizont Mode: neomezené náklony, možno provádět obraty s modelem. Model se však stále vyrovnává do vodorovné pozice

Acro Mode: naprostá volnost pohybu, možnost akrobacie bez omezení. Při stoupání a klesání je možno nastavit úhel výškovkou a ta drží úhel

Manual Mode – při poruše autopilota přebírám řízení modelu bez jakékoliv stabilizace apod.

Režim kroužení: zaparkuji model a ten krouží v nastaveném poloměru a výšce

Režim návratu: páčkou lze aktivovat návrat na místo startu. V režimu návratu model doletí na místo startu a krouží. Pokud jsem výše, než je návratová výška, potom model postupně klesá do nastavené hladiny letu. Naopak ji nabírá.

Režim Fail Safe: aktivuje se sám při výpadku řídícího signálu nebo obrazového přenosu. Mám možnost jej aktivovat i páčkou. V režimu FS model při návratu začne kroužit a přistává

Režim Autotrim: systém provede trimování za letu a to se uloží

Režim AutoTune: systém si přečte maximální výchylky