TECH: procesorový nabíječ EKO SIX

Igor Vlahovič


Byla zde zmínka o nabíječi Ultramat 16, která se řadí k té vyšší třídě. Jsou však možnosti
jiného typu, který vychází i cenově lépe a základní funkce také dokáže poskytnout. Příkladem
může být nabíječ EKO SIX.

Tento typ nabíječe nemá vlastní vestavěný zdroj na 220V. Je určen pro okamžíté připojení k 12V baterii. Pokud chcete používat nabíječ na klasickou síť 220V, musíte pořídit stabilizovaný zdroj min. 5A. Tím může být například zdroj k laptopu apod. Níže uvádím letmou specifikaci tohoto procesorového nabíječe:

Technické specifikace přístroje EKO SIX

Operační napětí: 12V

Články možné nabíjet: NiCd, NiMh, 1 – 6 článků LiPo, Lilo, LiFe, Pb

Nabíjecí proud: 0,1 – 5A

Vybíjecí proud: 0,1 – 1A

Balancér: vestavěný v přístroji

Chlazení: aktivní – větrák ve spodní části přístroje

Display je modře podsvícen a má dva řádky. Na těch opět vidíme základní informace z průběhu
nabíjení / vybíjení tedy: čas procesu, kapacitu, celkové napětí a typ článků.

U každého typu baterií lze provádět kromě nabíjení a vybíjení i cyklování, STORAGE a FAST CHARGE. Vše ovládáte pomocí čtyřech tlačítek. Těmi volíte a potvrzujete volbu, nastavujete parametry.

Součástí balení je opět nabíjecí kabel a adaptér pro LiPo sady. Zdroj musíte dokoupit zvláště.

Nabíječ nelze připojit k PC, takže průběh procesu lze pozorovat pouze na display. Ale v každém případě vidíte aktuální stav napětí na jednotlivých článcích.

Při chodu větráčku je o přístroji vědět. Malý prostor = větší zahřátí než například u Ultramatu 16. Především spodní část, kde se nacháejí výdechy, je nejtelplejší. Proto jsem osobně pokládal přístroj na nehořlavý povrch. Ale na toto by se mělo dbát u každého nabíječe.

Výhodou tohoto nabíječe jsou malé rozměry a jeho mobilita. Pokud pořídíte malý PC zdroj, vždy tuto sestavu někam schováte. A cena bude určitě nižší jak Ultramat 16.

V podstatě jsem tento přístroj používal do současné doby, kdy jsem jej nahradil již zmiňovaným Ultramatem. Změnu jsem provedl z důvodu možnosti připojení k PC a možnosti vyššího nabíjecího a vybíjecího proudu. Opět vám na závěr přináším ilustrační foto produktu.