FPV Diving s DJI FPV

Igor Vlahovič

Než se podíváte na celý záznam letu, možná vás bude zajímat několik „předletových“ informací. Protože Diving znamená „potápění se“ a v případě FPV dronu to je let většinou kolmo dolů a nebo pod hodně velkým úhlem těsně nad terénem.

Ideální pro tento typ létání jsou vysoké kopce, skály apod. Kde se musíte dostat poměrně rychle na vrchol. Nahoře to stočíte pod úhlem dolů, stáhnete otáčky motoru na minium a zažíváte volný řízený pád s pohledem do hloubky. Jak blízko si troufnete nad rychle ubíhající terén je na pilotovi.

Já jsem si užíval několik letů na vrcholy rakouských Alp, které byly v nadmořské výšce od 800 do 2000m. V reále to znamenalo zdolat převýšení od 500m do 1,5km a vzdálenost do cca 2km. Přitom se stále pohybujete v podstatě nad terénem.

Létal jsem tam s DJI FPV. Ten dron je na svoji váhu neuvěřitelně výkonný (pohon 6S LiPo). Takže jeho rychlost v manuálním režimu je přes 140km/h ve vodorovné letu. Tady při výstupech nebyl problém letět 80km/h nahoru a k tomu mít rychlost vpřed přes 90km/h. Pokud se ale letělo takto na výkon, baterie o kapacitě 2000mAh byla tak v průměru na 4 minuty letu.

Ale díky této rychlosti nebyl problém dosáhnout vrcholu, podívat se na štíty v okolí a pak prostě spadnout dolů. Občas to vyšlo, pokud se letělo o něco pomaleji, i na návrat k vrcholu z půlky pádu. Takto si člověk dynamicky prohlíží krásnou scenérii a zároveň zažívá neuvěřitelný pocit.

Jenže tento let není jen tak. Platí zde několik základních pravidel:

  • toto se dá letět pouze v manuálním režimu
  • dron musí být typu FPV a hodně výkonný včetně baterie 6s ideál
  • bez výkonu, rychlosti a pořádné baterie se nahoru nedostanete
  • výkonný stroj musí být kvůli povětrnostním podmínkám. Protože i když fouká dle předpovědi málo, kolem skal mohou být turbulence
  • musíte dobře znát chování dronu a počítat spotřebu na jistý návrat. Samozřejmě při pádu dolů šetříte energii, ale…

Rychlost volným řízeným pádem v AIR Mode je zhruba 85km/h, ale pokud je vítr v zádech, není problém se dostat i nad 100km/h.

Zde je ukázka jednoho letu na vrchol s převýšením cca 800m. Posléze se můžete těšit na sestřih těch nejlepších okamžiků z ostatních letů.