1)Úvod
Zdar všem borcům RC-čkářům, ať už ve vzduchu, na zemi, na vodě nebo něco mezi tím.
Byl jsem asi moc hodný nebo se žena spletla (:D ) a pod vánočním stromkem jsem našel novou vysílačku. Konkrétně FrSky Tandem X20 PRO a tak jsem si řekl, že se s Vámi podělím o „první“ dojmy. Jdeme teda na to.
2)Design
První zastávkou bude pohled očima „umělce“. Jedná se o verzi PRO, proto „celé“ tělo vysílače je z hliníku a to přidává opravdu moc na exklusivitě. Povrchová úprava je dílem CNC stroje, znamená to tedy přesné obrábění a hladký povrch. Tvar kopíruje kolegu X20 s nasazenými hmatníky.
Půda pod přepínači je malinko zvětšená, aby se mohly vejít názvy přepínačů.
Jelikož i gimbaly jsou hliníkové s černou povrchovou úpravou, je opravdu líbivé, že jsou sražené hrany a ty se krásně blýskají a působí opravdu prémiově.
Sklouzáváme již k dalšímu bodu, kde budeme trošku více ohánět technickým názvoslovím.
3)Funkčnost
X20 ve verzi PRO má vše, co výrobce nabízí v různých verzích všech svých vysílačů.
Vysílací modul 2,4GHz+900MHz, druhý modul 2,4GHz+2,4GHz LoRa. Samozřejmostí je kompatibilita se staršími přijímači. Jistě potěší i bezdrátový učitel-žák, bluetooth modul s možností připojení bezdrátových sluchátek (telemetrie). Externí šachta je také přítomná pro vysílací moduly jak FrSky, tak i jiných značek.
Potěší interní 8GB paměť, proto už není potřeba SD karty a s tím spojených obav, slot však zůstal a dle potřeb je možné kartu i nadále používat.
PRO-čko disponuje i digitálním audio zesilovačem, ten asi jako jediný bych oželel. Příjde mi zvuk o poznání horší než v klasické X20.
Mechanika kniplů uložena na 10-ti ložiscích a polohu snímající hall senzory předávající údaje digitálně je za mě nedostižná a po kalibraci naprosto přesná.
Přepínače mají líbivé ploché páčky a působí celkově velmi dobře, nikde žádné velké vůle. Jako dárek dostanete navíc černé silikonové návleky, což velmi potěší.
Teď už je ale čas, abychom se začali věnovat mozku této „flagship“.
4)Systém
Po dlouhé době, kdy FrSky bylo věrné opravdu mocnému systému OpenTX, nová rádia běží výhradně na systému ETHOS, který si FrSky nechalo zrealizovat. Naštěstí u toho byl i člověk, který dělal OpenTX, proto je systém opravdu velmi podobný.
Nastavit jde téměř cokoli, neztratíte se díky krásnému grafickému zpracování a perfektní rychlosti.
Display, který tuto grafiku zobrazuje je navíc dotykový, proto je práce s nastavováním opravdu jako na smartphonu.
Personalizace „operáku“ je dle gusta každého. Můžete libovolně měnit barvy, rozložení obrazovek, jas apod….
K telemetrii se u tohoto giganta již dlouho neotáčí zády, proto je možné připojit velké množství čidel zasílající hodnoty do rádia, které můžete v reálném čase sledovat na obrazovce, nebo si jednoduše nastavit upozornění.
Sluníčko je přítel lidí, ale u zobrazovacího aparátu už to tak být nemusí. V tomto ohledu taky čekalo překvapení, čitelnost na slunci je skvělá, dokonce i z větších úhlů.
5)Závěr
Rádio s více než prémiovým vzhledem, zabaleno ve stylovém černém ALU kufru, s jedinečným těžítkem uvnitř s vyraženým neopakovatelným pořadovým číslem, nabité veškerou dostupnou technologií FrSky a jako dárek v kombo setu přijímač TD R12 a AKU šroubovák Vantac? To je zajisté něco, co správný „fajnšmekr“ musí mít doma.
Za mě je rádio opravdu krásné, dobře se drží, funguje skvěle, vše je vyrobeno s největší pečlivostí a smyslem pro detail.
Jedinou vráskou je audiozesilovač, který je úplně zbytečný a zvuk je horší a fakt, že „iksdvacítku“ stále pohání LiPo baterie místo Liion.
Pár faktů na konec. Zmíněná baterie má kapacitu 4000mAh, váha vysílačky je 1020g, nabíjení probíhá prostřednictvím USB-C kabelu.
Cena za kombo 29 600,-
Článek zaslal Roman Modelář: https://www.facebook.com/roman.moselar
YT kanál Romana: https://www.youtube.com/@roman9rx