Mini 3 baterie vs baterie „plus“

Igor Vlahovič

Od FlyLusive jsem obdržel na testování zcela novou baterii s větší kapacitou a to 3850mAh. Jedná se samozřejmě o dvoučlánek LiOn HV. Tzn, že baterie se nabíjí na voltáž k 4,25V.

Základní baterie

Aby drony DJI Mini3 Pro / Mini3 splňovaly váhový limit 250g, tak je pro ně určena standardní dvoučlánková LiOn baterie o kapacitě 2453mAh. Ale když jsem zvážil můj Mini3 Pro se základní baterií, dostal jsem se na váhu 251g. Ten gram navíc jsou polepy na těle dronu.

S touto baterií při nepřerušovaném letu v režimu Normal dosahuji letového času kolem 24 minut. Sice jsem neletěl za úplného bezvětří, ale na avizovaných 34 minut jsem se nedostal ani jsem se k tomuto údaji nepřiblížil. I v těchto vedrech se baterie za letu nijak nepřehřívá. Průměrná teplota je kolem 43°.

Samotná baterie váží 80g.

Protože se jedná i LiOn baterii, tak ke konci kapacity klesá napětí k údaji 3,4V/článek. To je ovšem u LiOn baterie v pořádku a lze jít až k hranici 3V/článek. Ale i tak je dron schopen letět rychlostí 37km/h až do 10% kapacity. Pak zpomalí postupně s ohledem na klesající napětí.

Baterie Plus 3850mAh

Pokud se rozhodnete pro použití baterie o vyšší kapacitě, potom vám hmotnost dronu vzroste a je překročen limit. Kapacita 3850mAh si vyžádá váhu baterie 120g. Tedy 40g navíc.

Zde se uvádí doba letu až 47 minut. Opět údaj, který je pro mě Scifi. Protože za ideálních podmínek v režimu Normal jsem se dostal na 34 minut letu. Takže teprve nyní jsem se dostal na avizovanou dobu se základní baterií. Let jsem ukončil ve 2% kapacity a při napětí 3,3V/čl.

Ani zde teplota ve vedru nepřesáhla 45°. Za letu se dokáže Mini3 celkem uchladit. Celkově pak Mini 3 váží 290g. A to je za limitem pro možnost přelétávat nezúčastněné osoby.

Nicméně i přes 40g navíc si Mini 3 uchovává tichý let a přidaná doba letu je pozitivní přídavek. Ovšem položme si ruku na srdce, kolikrát využijeme tak dlouhou dobu letu o průměru 34 minut. Spíše je to ideální pro cestování, kdy jen krátce vzlétnu, udělám foto / video a nemusím se starat o nabíječku.

Dalším plusem obou baterií je možnost dobíjet ji jednak přímo v dronu a to pomocí USB C kabelu. Zdrojem může být i přenosná Powerbanka, kterou lze vzít do terénu. Samozřejmě nabíjení v autě také není problém a při přesunu lze baterie rychle nabít. Musíte mít však k dispozici alespoň 30W nabíječ. Osobně používám 60W zdroj z mého telefonu Honor a nabíjení je velmi rychlé.

Pokud máte více baterií, kdy za minimum považuji 2 o základní kapacitě, pak doporučuji nabíjet přes HUB na 3 baterie. Baterie se nabíjí postupně. S 30W zdrojem nabijete kapacitu 3850 za 101 minut. Což je poměrně dlouhá doba. Pokud použijete 60W zdroj, hned jste cca na polovině doby.