MR cup, R5/Blansko, 27-28.8.2023 World GT

Igor Vlahovič

MR cup slavil kulaté jubileum, 5 let své existence. A aby toho nebylo málo, klub RC Blansko oslavil 25 let od svého založení. Pořadatelé tedy spojili síly a připravili nám nezapomenutelný víkend.

V sobotu vyhlásili tréninkový závod „reedy race“ který se jede opačným systémem: kdo vyhraje jízdu, tak tu další startuje poslední, atd. Byl to pěkný mumraj na trati. Navíc jedna jízda se jela po směru hodinových ručiček, druhá opačně a tak se to střídalo. Někdo závodu využil na ostré jízdy, někdo jen na ladění aut. Odměnou byl burger zdarma – na fotkách je vidět, že vítězům jednotlivých kategorií chutnalo !

Řada z nás v areálu RC Blansko zůstala přes noc. V sobotu k půlnoci se začaly dít věci i na nebi a když nás profouknul silný vítr a začal bičovat velmi intenzívní vytrvalý déšť s hromobitím, prchli jsme i se stany pod přístřešky. Prudký liják trval docela dlouho a zaplavil trať.

V neděli ráno tedy bylo co vysoušet, kvůli osychání trati pořadatelé posunuli závod MR cup asi o půl hodiny.

Na úvodním brífingu připomenul Aleš Horák historii MRcupu, Magda Pavel zmínil 25 let úsilí klubu a co vše zde s kolegy vybudovali.

Přítomen byl i starosta města Blanska, ing. Jiří Crha, který účastníky závodů přivítal a ve své řeči zmínil i dohodnuté řešení příjezdu a parkování na pozemku ve výpůjčce RC Blansko. To jsou výborné zprávy, těší nás taková úzká a konstruktivní spolupráce vedení města a klubu RC Blansko a máme radost, že do tohoto skvělého areálu budeme moci jezdit i nadále.

A pak už se šlo závodit. Přihlásilo se celkem 58 aut, což je velmi slušná účast. Kategorie obvyklé, tedy Hobby, F1, GT stock 17,5. Stock 13,5, World GT13,5, Modified. V F1 a GT stock to dokonce vydalo na dvě skupiny. Naopak Modified se jel jen ve třech lidech. My se synem Jakub Vaněk jsme se zúčastnili kategorie GT stock, kterou bereme jako doplňkovou kategorii a pak hlavně v zadokolkách World GT.

Ve World GT se sešla velmi slušná konkurence a potěšitelné byly i vyrovnané výkony na trati.

Vojta Sehnal a Leoš Bulva jsou stálicemi v kategori WGT.

Michal Andrlík byl překvapením závodu WGT, výrazně se zrychlil.

Lukáš Vrba jel chytře, spolehlivě, bez výrazných chyb.

Po čase se do WGT vrátil Daniel Urban. To nás potěšilo, čelo startovního pole se zahušťuje.

Jakub Vaněk a Karel Krejčík jeli o vítězství ve WGT. Škoda, že do jejich přímého souboje ke konci 3.finálové jízdy zasáhl jezdec o kolo zpět a rozhodl za ně, ale i to jsou závody…

Po všechny tři kvalifikační jízdy WGT jsem nemohl přijít, proč mi auto nefunguje, jak by mělo. Občas vypínala brzda, někdy špatná akcelerace, nedařilo se mi najít závadu a nebylo snadné s tím jet. Až v pauze před finálovkami jsem na to přišel při podrobné pitvě elektroniky. Jeden drátek od senzorového kablíku byl načatý a občas ztratil kontakt. Nový tak dlouhý jsem neměl, a tak jsem kablík opravil propájením. Do finálovek jsem ale už musel startovat až z 5.místa. Prodrat se kupředu před svižně jedoucího Lukáše Vrbu a pomýšlet ještě výše nebylo úplně reálné. Podařil se mi posun na konečnou bramborovou příčku.

Mám hlavně radost, že ve finálovkách, po opravě senzoráku, už auto jelo naprosto spolehlivě a s Lukášem Vrbou jsme si hezky zazávodili. Škoda, že jsem takto nemohl odjet kvalifikaci… Na druhou stranu to pro mne byl i významný testovací den a také premiéra nové konfigurace uspořádání podvozku Uli-TECH R10.1 a to s dlouhou LCG baterií v zadní části auta, namísto původní vysoké shortky umístěné vepředu, jak jsem jezdil doposud. Podařilo se mi tím snížit těžiště, mírně váhu posunout na zadní nápravu, na regl se nyní vejde chladicí ventilátor. Úprava lze udělat velmi jednoduše a vše jen z dílů dodávaných se základní stavebnicí.

Účastníky závodů mohla potěšit i výjimečně bohatá tombola či kvalitní bufet.

Děkujeme pořadatelům za příjemně strávený víkend i za dlouhodobě kvalitní organizaci závodů.

Pro RC Team Vysoké Mýto z Blanska vezeme:

1.místo World GT 13,5 „senior“ : Jiří Vaněk

2.místo World GT 13,5 celkově : Jakub Vaněk

4.místo World GT 13,5 celkově : Jiří Vaněk

1.místo GT Stock 17,5 „senior“ : Jiří Vaněk

3.místo GT Stock 17,5 celkově : Jakub Vaněk

6.místo GT Stock 17,5 celkově : Jiří Vaněk

Video z části jízdy finále 3 kategorie WGT13,5:

https://www.facebook.com/watch?v=1287761725216112

Příště: poslední závod MR Cup se pojede opět v Blansku, 16.9.2023, a to jako náhrada za první závod odložený pro nepřízeň počasí.

Zdroj textu a foto: https://www.facebook.com/rcteam