Muzeum průmyslových železnic 2023

Igor Vlahovič

Přijal jsem pozvání od pana Kaňka, který je provozovatelem této historické železnice a vše kolem toho spojeným. Já jsem toto krásné místo dokumentoval poprvé v roce 2016 a to dronem DJI Phantom 2 Vision+. Od té doby se technika a dovednosti posunuly na jinou úroveň.

Točil jsem pak dále s DJI Phantom 3 Advanced, DJI Mavic Pro a naposledy v roce 2022 dronem DJI Mini 2. S tím jsem dokázal letět na VR brýle i za vagóny soupravy v lesních pasážích.

Z tu dobu jsem se učil nové styly natáčení a těsně za soupravou jsem letěl právě s Mini 2 plus VR brýle. A to díky absenci senzorů na dronu a možnosti VR módu přes aplikaci Litchi. Toto bohužel nejde využít u novinky DJI Mini 3 Pro (který má mnohem lepší kameru). Protože má jednak senzory (ty se dají ale vypnout), ale zatím nemá podporu Litchi. A hlavně je tu náročné prostředí pro let. Bez ochrany vrtulí hrozí kolize a pád.

Proto jsem tento rok použil DJI Avata. Samozřejmě s DJI FPV Goggles V2 brýlemi, ke mám obraz bez zpoždění a mám detailní pohled z dronu. To mi umožňuje pomaleji nebo i rychle prolétávat kolem nebo skrz objekty. A díky ochranném oblouku mohu mít i případný kontakt s překážkou a nedojde k pádu stroje.

Souprava zde jede rychlostí do 16km/h. Což mi umožnilo blízké a detailní lety vedle, kolem, nad a skrze vagóny. Plus průlety budovami muzea.

Zde první díl, kde uvidíte depo včetně vybavení + muzejní prostory.

Obtížnost spočívá v tom, že mozek musí zpracovat jednak let z mého pohledu včetně absolutně jiného směru pohybu mého těla. Pokud jsem seděl bokem směru jízdy vlaku, bylo to horší pocitově a chvíli jsem si zvykal. Potom jsem seděl alespoň ve směru jízdy a bylo to méně náročné.

Bez brýlí a detailu obrazu bych nebyl schopen letět nad střechou vagónů bez kolize s větvemi stromů. Nedovedu si představit tohle letět na obraz telefonu a se zpožděným obrazem. Ano, s Mini 2 a VR jsem letěl, ale ne nad vagony. Uvědomoval jsem si lehkou prodlevu v obraze.

Někde by se dal využít Active Track u Mini 3 Pro. Ale já mám rád dron plně pod kontrolou a chci záběry přesně dle svého scénáře. A to mi automatika neumožní.

Díky DJI Avata pak mohl vzniknout druhý díl z natáčecího dne 15.7.2023

Dokonce jsem měl štěstí a na projížďku přijeli i nadšenci rekonstrukcí 1. světové války. Ti se svezli na louku, kde pak ukázali krátkou bitvu pro cestující ve vlaku. Rekonstrukce proběhla na cestě zpět. Posléze pro ně jela speciální souprava a přivezla je na hlavní depo.

Strávil jsem na tomto místě celé odpoledne. Zdálo by se, že se vlastně bude vše opakovat a že už nelze toto místo pojmout jiným způsobem. Ale opak je pravdou. Rád se tam znovu vrátím.