Expedice MASTERS 2012

Igor Vlahovič


Když jsem si půjčil před týdnem a půl model AXIAL, strávil odpoledne s velmi příjemnými lidmi a celou dobu zdolával různé nástrahy přírody, netušil jsem, že dnes budu mít doma dva modely Tamiya CC-01. A společně se svým synem a dalšími přáteli každý den navečer jezdit jízdy za poznáním.

Nejprve jsem tomu nevěřil, ale po čtyřech dnech, kdy syn nedal moji RC soupravu a model z ruky, jsem se rozhodl ho podporovat v této oblasti. Jednoduše jsem mu pořídil stejný model. Nyní máme každý svůj a užíváme si i sami společně výzkumných expedičních výletů. Má to hned několik výhod:

– dítě nemá možnost trávit volný čas u PC, je motivováno a nevymýšlejí se rošťárny

– jste mnohem častěji s rodinou (zvláště v mém případě)

– jezdí nyní již všichni u nás doma (včetně mé ženy). Dcera je ještě malá 🙂

– poznáváte přírodu a okolí. Jste na vzduchu a před spaním zažijete krásný relax

– náklady na pořízení všeho nového byly sice možná vyšší, ale samotný provoz vypadá na skoro nulové náklady. Proč ? První poznatky ukazují, že opotřebení šasi, převodů, pneumatik nebo výdrž motoru bude velmi dlouhá. Taktéž životnost karoserie. Rychlost modelu je tak pomalá (rychlost dětské chůze), že nehoda vážnějšího rozsahu nehrozí. Výdrž baterie (LiPo 5000 mAh) je minimálně 5 hodin v ostrém tempu a skoro dvojnásobek při pomalé jízdě

– zdoláváte lehké i obtížné úseky tratě, která se stále mění (narozdíl od stereotypu okruhu). Tím nehážu onroad podvozek do „koše“ a stále se těším na závody a reportáže z nich. Ale toto je opravdu něco jiného a pro mne neznámého

– syn (a kdokoliv jiný) se učí od začátku s pomalým modelem. Učí se jezdit s citem na plynu, což se mu může časem hodit i na okruh. Protože překonat některé překážky není o plném přidání plynu a jízdy naplno

– společně s jízdou poznáváte přírodu a její zákoutí. Děláte prostě něco pro zdraví

 

A nyní se dostávám k odvážné myšlence, která ani nevyšla až tak z mé hlavy. Nicméně mi to začalo vrtat hlavou a musím s tím ven na veřejnost. O co by šlo ?

Příští rok bude magický. Rok 2012 číselně vypadá tajemně, někteří předpovídají konec světa. Já tomu nevěřím a naopak bych tento rok oslavil v létě společně s případnými dalšími nadšenci uskutečněním akce s názvem „Expedice MASTERS 2012“.

Jednalo by se v podstatě o „čundr“, kde by se ale pouze nechodilo a stanovalo, ale vše by se uskutečnilo s modely expedice nebo crawler. A to vše v trvání 24 hodin.

Jednoduše by se v sobotu ráno vyrazilo na předem naplánovanou trasu, kde by byla zajímavá místa, rybníky, lesy, restaurace 🙂 atd. A pak po celou sobotu a neděli bychom ve skupině brouzdali přírodou. Nejedná se o pochod 24 hodin NOSOTOP !!!. Protože na akci by byly i děti, vše by se přizpůsobilo dle nich. Ale určitě by se to dalo zvládnout. Když bude dostatečný odpočinek spojený například s koupáním atp.

Dobře by se vybrala trasa a v záloze by byl případně i autobus pro případ problémů či špatného počasí. Noc by se strávila pod širým nebem u ohně se vším všudy.

Celá akce by se dokumentovala a pak by z ní vznikl dokument. Něco obdobného se neděje každý den si myslím.

Ještě jednou upozorňuji, že jde v současné době o myšlenku, který mi nyní koluje hlavou. Ale reálné uskutečnění tu je.

Další plány budu dolaďovat. Pokud by se někomu tato myšlenka přece jen zalíbila, pište mi do redakce.

 

P.S. už v tomto ranném stádiu mám první zájemce o tuto výpravu…