Nová Čelákovická dráha po roce provozu novější

Miloslav Pfeffer


Mnoho modelářů zabývajících se modely aut i motocyklů na elektrický i spalovací motor zná dráhu v Čelákovicích. Před rokem se představila všem zájemcům o tento koníček, modelační, v novém provedení. Po sedmi letech v původním i rozšířeném provedení do sezóny v roce 2011 vstoupila s novým povrchem i tvarem. Dráhu jsme vlastními silami zcela změnili a upravili její parametry tak, aby vyhovovala jak menším měřítkům modelů (1:10 i 1:12), tak nově se rozvíjející královské kategorii modelů velkých měřítek, Large Scale, 1:5 se spalovacími motory osazovanými do motorových pil. Při zahájení loňské sezóny jsme doufali, že máme na delší dobu klid od úmorné fyzické práce na dráze. Po roce provozování došlo místy k poškození betonových obrubníků (beton byl z nedaleké betonárky), vzniklých při závodech pětin. Popudem pro další budování dráhy bylo i problematické místo na dráze a problémy s fungujícím nefungujícím občerstvením.

Poničené betonové obrubníky jsme nahradili dřevěnými trámky, které se nám výborně osvědčily po obvodu dráhy. Jsou pružné při nárazu dvanáctikilových pětin, nepoškozují tolik karoserie modelů, které se s nimi utkají. Původní betonové obrubníky jsme vyřezali a vybourali. Nové trámky jsou připevněny velkými hřeby k asfaltové ploše a jejich budoucí odstranění je takřka nemožné. Dalším krokem bylo upravení vracečky v levé části dráhy a odstranění nebezpečného místa v její blízkosti, kde se nemálo modelů akcelerovalo do vzduchu.

Největší stavební úpravy pozná každý návštěvník už při příchodu na dráhu. Pod empirem jsme vybudovali místnost občerstvení, kterou budeme provozovat na vlastních, námi pořádaných závodech.  Bude zde možnost dát si kávu nebo čaj a možná i něco k zakousnutí. Dva stoly s osmi židlemi možná v budoucnu nebudou zahálet a mnoho z nás si rádo posedí na místě s výborným výhledem na dráhu.

Dráhu otevíráme v sobotu 28.dubna dnem volného ježdění, kdy si naši dráhu může vyzkoušet bezplatně každý se svým vlastním modelem. Dráhu otevřeme v 9:00 a bude otevřena do 16:00. V případě zájmu i déle. Jedinými měřítky pro model se spalovacím motorem bude jeho hlučnost a pro všechny pak fakt, že model nesmí poškozovat dráhu. Také proběhne první zatěžkávací zkouška našeho místa občerstven. Všichni jste srdečně zváni se svými modely, přijďte si vyzkoušet jaké to na nové dráze je. Dráha je, již po dobu dvou sezón, přístupná i modelářům upoutaným na invalidní vozík. Pomocí plošiny se invalidní modelář (jeden je členem našeho klubu) lehce dostane na empire a nebrání mu žádné schody. Naší snahou je dráhu a modelářský RC sport přiblížit opravdu každému.

Další info ZDE.