První závod Yokomo GT Series vyhrál Jaroslav Vala

RCmedia.cz


V sobotu 27.10.2012 se uskutečnil první letošní závod Yokomo GT Series, který vyhrál Jaroslav Vala z RC klubu Blansko. Závodilo se ve sportovní aréně hotelu SPORT-V-HOTEL v Hrotovicích u Třebíče v rámci mezinárodních závodů MIBOSPORT Winter season 2012/2013. Všech kategorií v rámci prvního závodu MIBOSPORT Winter season 2012/2013 se zúčastnilo 130 jezdců z šesti okolních evropských států.

Startovní listina Yokomo GT Series ještě den před závodem  čítala celkem šestnáct jezdců, ale na startovní rošt se v sobotu postavilo nakonec vozů čtrnáct. Tři rozjížďky na pět minut tak absolvovaly dvě skupiny po sedmi jezdcích.

Již v rozjížďkách o sobě dal vědět Jaroslav Vala, který všechny tři kola rozjížděk vyhrál, kdy ve třetí najel 20 kol s dojezdovým časem 5:09.242 a s přehledem si zajistil pole-position ve finále A před druhým Ladislavem Mlčákem a třetím Martinem Zvárou. Do finále A dále postoupili další jezdci v tomto pořadí: Vojtěch Flek, Vladimír Šulc, Jiří Toman, Oldřich Groch, Tomáš Jedlička, Antonín Pospíchal a Jiří Groch. Do malého finále, tedy finále B se kvalifikovali jezdci: Martin Janíček, Miroslav Jurčák, Lukáš Volek a Zdeněk Ajmut.

Finálové jízdy, které se jely již na osm minut, přinesly krásné souboje, kdy se soupeři dokázali během jednoho kola několikrát předjet, ale také mnoho kontaktů „dveře na dveře“. Došlo i na tvrdé souboje, které byly po zásluze sportovními komisaři odměněny penalizací stop&go.

Přesto, že po odjetí dvou finálových jízd bylo již o vítězi prvního závodu Yokomo GT Series rozhodnuto a stal se jim vítěz kvalifikace Jaroslav Vala, který obě finálové jízdy vyhrál, teprve třetí finále muselo rozhodnout o dalším pořadí a to i na dalších dvou místech na stupních vítězů o které se prala trojce jezdců Martin Zvára, Ladislav Mlčák a Vojtěch Flek. I třetí finále se stalo kořistí Jaroslava Valy, což ovšem v tomto případě nebylo tak důležité jako druhé místo Marina Zváry, který si tak druhé místo zajistil i celkově. Shodně třetí ve finále dojel Ladislav Mlčák a i třetí místo mu patří celkově.

Finále B vyhrál Martin Janíček.

Vítěz prvního závodu Jaroslav Vala řekl: „Jsem velice spokojený, profil dráhy mi naprosto sedl a podařilo se mi velice dobře nastavit auto, což bylo dnes klíčem k úspěchu. Přesto, že jsem vyhrál všechny tři finále, nebylo to až tak jednoduché, zvláště když jsem se dostal pod tlak Martina Zváry nebo Ládi Mlčáka. Oba dokáží být velice silnými soupeři. Snažil jsem se jet čistou stopu což mi dnes vyšlo beze zbytku. Pevně doufám, že mi dnešní forma vydrží i do příštího závodu„.

Druhý v pořadí Martin Zvára: „Byl to po asi roční pauze na on-road dráze můj první závod. Volba Yokomo GT Series nebyla náhodná neboť s vozy 2WD mám bohaté zkušenosti a to i s GéTéčky. Velmi se mi líbí, že tato série má předepsaný nejen podvozek, ale i všechny komponenty a jednotná pravidla pro všechny a dává víc vyniknout jezdci před technikou. Věřím, že i díky tomu se startovní pole této kategorie ještě rozroste. Jsem maximálně spokojený„.

Třetí v pořadí Ladislav Mlčák: „Byl to dlouhý závod! Neměl jsem před závodem možnost v hale na koberci trénovat a bylo to trochu znát, ale i tak gratuluji svým soupeřům, kteří vybojovali první a druhé místo„.

Michal Bok, promotér YOKOMO GT Series a MIBOSPORT Cup: „Čtrnáct GéTéček na startovním roštu je velmi pěkný začátek Yokomo GT Séries. Ovšem daleko více povzbuzující je, jaký zájem tato série po prvním závodě vzbudila.“ A dále dodává: „Na nastavení jednoduchý podvozek, který svými jízdními vlastnostmi předčil na kobercovém povrchu všechna očekávání, jak výbornou trakcí, tak i příjemným a předvídatelným řízením dokáže poskytnout zkušenému jezdci plnohodnotný, závodní, adrenalínový zážitek a nováčkovi rychlý start kariéry.
Chtěl bych všem poděkovat nejen za účast, ale hlavně za předvedené perfektní výkony na prvním závodě Yokomo GT Séries. Zároveň bych již nyní chtěl všechny pozvat na další závod, který se koná za čtrnáct dní v neděli 11.11.2012 opět ve sportovní aréně hotelu SPORT-V-HOTEL v Hrotovicích u Třebíče.
Výsledky závodu:
Finále A:
1. Vala Jaroslav      CZ 1:1, 3:1 [2:1]
2. Zvára Martin st.   CZ 2:2, 3:2 [1:3]
3. Mlčák Ladislav     CZ 1:2, 3:3 [2:4]
4. Flek Vojtěch       CZ 2:3, 1:4 [3:4]
5. Groch Oldřich      CZ 3:5, 2:6 [1:6]
6. Groch Jiří         CZ 2:5, 3:6 [1:7]
7. Jedlička Tomáš     CZ 1:5, 3:7 [2:9]
8. Šulc Vladimír      CZ 2:7, 1:8 [3:9]
9. Toman Jiří         CZ 3:8, 2:8 [1:9]
10. Pospíchal Antonín CZ 2:10, 1:10 [3:10]
Finále B:
11. Janíček Martin    CZ 2:1, 1:1 [3:3]
12. Jurčák Miroslav   CZ 2:2, 1:2 [3:4]
13. Volek Lukáš       CZ 3:1, 2:3 [1:3]
14. Ajmut Zdeněk      CZ 3:2, 1:4 [2:4]
Kalendář závodů Yokomo GT:
1. 27.10.2012
2. 11.11.2012
3. 01.12.2012
4. 29.12.2012 + extra Endurance 4 hod.
5. 12.01.2013
6. 09.02.2013
7. 23.02.2013
8. 16.03.2013
MIBOSPORT
Firma zahájila svou činnost v roce 2008 kdy se stala výhradním distributorem modelářské firmy Speed Passion do České republiky. V současné době je výhradními distributory značek: MR33 (Marc Rheinard Products), Shepherd, ABEC35, Sonic pro Českou Republiku a značky Yokomo pro střední, severní a východní Evropu.  Firma Mibosport navázala úzkou spolupráci s bratry Rheinardovými a také rodinou Schäferových, která vyrábí podvozky Shepherd. Nejužší spolupráci ovšem navázala s firmou Yokomo, u které se mimo jiné podílí i na vývoji nových produktů. Od svého vzniku v roce 2008 firma Mibosport pořádá závody RC modelů. Jen v minulé zimní sezóně navštívilo závody 220 jezdců z 6ti zemí. Početným startovním polem tak i vysokou kvalitou jezdeckého složení se stal seriál závodů MIBOSPORT Cup největším  nejen u nás, ale zařadil se i mezi několik málo prestižních evropských podniků.
Yokomo
Tradiční japonský výrobce rádiem řízených modelů aut, který se specializuje pouze na elektrické modely. Značka Yokomo je největším výrobcem RC drift produktů na světě. V závodní sféře značka vyrábí jak podvozky pro kategorie onroad, tak i offroad a je několikrát mistrem světa. Největší osobností RC modelů aut je legenda Masami Hirosaka, který se neustále spolupodílí na vývoji podvozků Yokomo.