Traxxas Slash 2WD 1/10 – mé první seznámení

Jakub Kučera


Pořídil jsem ho v nejzákladnější RTR verzi s hotovou karosérií, základními polepy včetně čísel, které můžete na model nalepit dle libosti, několika podložkami tlumičů, náhradním spurem, návodem a dvoukanálovým 27MHz vysílačem Traxxas, který jsem ale ještě hned před první jízdou vyměnil za sestavu v pásmu 2,4GHz, kterou využívám i u ostatních modelů.

Při té příležitosti jsem měl možnost nahlédnout do zaizolované, vodotěsné krabičky na elektroniku, jejíž vodotěsnost je velmi šikovně řešena pomocí dvou komor, kdy v první je umístěn přijímač, kabely z něj vedoucí přechází přes malý, pěnovkou vymezený otvor do druhé, menší komory a teprve odsud jsou vyvedeny ven, znovu přes malé, pěnovkou zatěsněná okénka. Samotné víčko má potom ještě gumové těsnění. Voda v přijímači vás tedy nemůže zaskočit. Velmi rychlé servo řízení a stejnosměrný regulátor jsou již od výroby voděodolné a není potřeba je mít v dalším obalu či krytu. Zbytečného kompletního ponoření modelu bych se ale pro jistotu vyvaroval.

Podvozek je osazen 12T motorem Titan, který nabízí dostatek výkonu a ostré zrychlení. Motor je potřeba při prvním ježdění „zajezdit“. Postup, který je velmi jednoduchý je uveden v přiloženém, stručném českém manuálu, kde najdete i všechny ostatní důležité informace pro správné zacházení.

Již zmíněný regulátor je určen výhradně pro stejnosměrné motory. Podporuje použití klasických Ni-Mh nebo v dnešní době oblíbenějších Li-Po akumulátoru. Zde je potom nutné mít zapnutou kontrolu napětí, aby nedošlo k podvybití a zničení aku. Pro úplné začátečníky regulátor nabízí funkci „TRAINING“, která omezí výkon modelu na 50%, takže se s podvozkem bezpečně seznámí i laik a to bez zbytečných kolizí. Programování a nastavování všech funkcí regulátoru probíhá skrze jedno tlačítko, které současně slouží jako vypínač. Odezvu zajišťuje světelná a zvuková signalizace.

V této základní verzi má podvozek poháněnou výhradně zadní nápravu, a to masivními teleskopickými poloosami, na které je síla motoru rozvedena přes kuličkový diferenciál. Motor je umístěn za zadní nápravou a baterie je uložena podélně uprostřed vany, což zajišťuje perfektní vyvážení modelu a schopnost zvládat i poměrně velké skoky a složité manévrování. Toto vše je umocněno kvalitními olejovými tlumiči, jejichž tuhost se dá nastavovat pomocí nacvakovacích vložek různých tloušťek. Tlumiče jsou vyrobeny z pevného plastu, stejně jako většina součástí celého podvozku. Toto mu zajišťuje vysokou pružnost a odolnost vůči nárazům a dopadům. Kompletní zakrytování převodů a osazení kuličovými ložisky je samozřejmostí. Celý podvozek je chráněn masivním předním nárazníkem, podobný nárazník najdeme i na zadní části a pružné prvky jsou umístěny také na boku po stranách vany, takže je model chráněn i před bočními nárazy.

Vynikající dílenské zpracování se také ihned projevilo při první seznamovací jízdě, kde jsem model opravdu nešetřil. Po přibližně hodinovém klidném ježdění na maximálně poloviční výkon, což jsou kritéria pro správně zajetí motoru, jsem poté vlastnosti podvozku mohl vyzkoušet naplno v praxi. Jezdil jsem na bahnitém a kamenitém podloží, kde se model mohl projevit v plné síle. Model je překvapivě lehce ovladatelný, i na kluzkém podloží se drží statečně stopy i v zatáčkách a při větších dávkách plynu s kombinací pohonu zadních kol je jízda s autem velmi zábavná. I prudší nárazy a skoky model ustál bez újmy.

Bezprostředně po jízdě jsem odejmul karoserii a zjistil jsem, že si model nasbíral během ježdění poměrně velké množství bláta a dalších nečistot, což se nechvalně podepsalo na akumulátoru a velkém znečištění konektoru balanceru. Proto doporučuji před jízdou baterií zajistit proti zanesení, abyste se vyhnuli složitému čištění nebo v horším případě jejímu poškození nebo poškození modelu. Zbytek elektroniky by měl toto povrchové znečištění vydržet bez újmy, což se také potvrdilo. Odstranění nečistot je díky voděodolnosti všech části velmi jednoduché, takže hadice je ideální a rychlé řešení. Samozřejmě s vyjmutým akumulátorem! Dalším řešením může být pořízení lexanového krytu, který se dá bez problémů dokoupit.

Můj celkový dojem z modelu Traxxas Slash je velmi kladný a auto předčilo má očekávání, proto ho mohu doporučit i dalším potencionálním zájemcům, kteří zatím s pořízením váhali. Pokud hledáte model do téměř každého počasí a pro každé roční období, toto je ideální volba za vynikající poměr cena/výkon+kvalita! O zábavu budete mít na dlouhou dobu postaráno!