Dvoudenní Grand Prix 8.-9.8.2015 ve Skřipově

Fanánek Stodola


Podle návštěvní knihy na stránkách pořadatele psali někteří, že již na místo závodu dorazí ve čtvrtek. I přes vedro, které bylo hlášeno, se přihlásilo 70 závodníků.

Náš Fany jel už v pátek odpoledne a vezl si sebou nového mechanika Tomáše. Já jsem jela až v sobotu ráno. Fanán byl na závodech formulí v Otrokovicích.

U prezentace bylo 63 závodníků rozděleno do 7 skupin ( buggy 1:8 20 závodníků, 1:8E 10 závodníků, MT 9, 1:10 15 a SC 9). Pro děti byla připravena trampolína, bazén , který na osvěžení využívali i dospělí. Letos klub slaví 10.výročí, tak bylo i pivo pro účastníky zdarma, jeden závodník slavil 18. narozeniny a jeden se dnes ženil, takže taky dodali pivo.

Při rozpravě Víťa upozornil na zákaz rozdělávání ohňů, zákaz kouření v přípravné zóně a pitleinu a seznámil nás s průběhem dvoudenního závodu. U časomíry byl osvědčený Jakub Vícha. V sobotu se jely 4 rozjížďky, v neděli pátá a tři finálové jízdy. V sobotu pak bude po 17 hodině následovat závod dvojic, mechaniků, žen. Pak se budou opékat vepřové kýty, rovněž pro účastníky zdarma. Pořadatelé dostali od rodiny Vetchých dort s ovocem s desítkou k výročí klubu.

Protože bylo velké horko, musela se trať i kropit, rovněž i v neděli.

Pojďme závodit. Naše kategorie, tj. buggy 1:10 4WD byla rozdělena do dvou skupin. Jedu s autem Durango. První tři rozjížďky se mi nedařilo, vždy se něco ulomilo a Fany musel opravovat. Čtvrtou rozjížďku jsem konečně dojela celou.

Náš Fany jel jen kategorii buggy 1:8IC auto LOSI, mechanika jsem mu dělala společně s Tomášem. Tomu se dařilo lépe, po čtyřech rozjížďkách byl šestý.

Kuba Hybler s otcem jedou kategorii 1:8E, Kuba odjel jen 2 rozjížďky, pak se věnuje koupání v bazénu, Kuba jezdí druhým rokem (v zimě jezdí k nám do tělocvičny do Pozděchova i s otcem se čtrnáctinou), v červenci oslavil sedmé narozeniny. Jezdí dobře, pouští rychlejší soupeře. Palec nahoru!

Navečer se uskutečnil doprovodný závod. Nejdříve děti dostaly kýble a každý měl za čas. limit nasbírat co nejvíce kamínků z tratě. Pak se kýble zvážily a vyhlásily se výsledky. První byl Marek Kubala, druhý Jakub Hybler, třetí Maruška Vetchá (ta jela dnes první závod s monster truckem).

Následovaly další disciplíny: závod elekter naslepo (ve dvojici jeden řídí auto obrácený zády k trati, druhý ho naviguje); závod spalováků (jezdec odmontuje kola i kastli z auta, po odstartování této disciplíny jezdec namontuje kola, běží na pitlein, mechanik dá kastli, nastartuje auto a jezdec vyjíždí, kdo první dojede 1 kolo vyhrává, po dojezdu se kontroluje, zda-li jsou dobře namontovány kola); závod MT ve dvojici: jeden závodník kroutí volantem, druhý přidává plyn, druhou ruku mají oba za zády, vyhrává, kdo první dojede do cíle, tady Fany skončil s Honzou Šmehlíkem na třetím místě; ještě jeden závod MT – jezdec řídí auto, objede 1 kolo, přijede k mechanikovi, ten přezuje přední kola na zadní a zadní kola na přední nápravu a objede trať; závod mechaniků: objet 1 kolo na trati, nejrychlejší vyhrává; závod žen: zúčastnilo se 6 žen, objet 1 kolo na trati; u všech závodů jsou po trati nasazovači.

Následoval poslední závod dnešního večera – přetahování lana mezi jezdci spalováků a monster trucků, závod skončil 1:1.

Na rožeň se dala opékat kýta. Děti mohly sledovat kreslené filmy ve velkém party stanu. Tam také proběhlo vyhodnocení večerních soutěží. Všechny děti, které sbíraly kamení, dostaly medaile a sladkosti. Dospělí soutěžící dostali medaile.

Málem bych zapomněla: byl vylosován jeden jezdec, který obdržel od RChobby racingu závodní auto buggy 1:10E 4WD PR SB401. Výherce losoval malý Jakub Hybler a tím se stal Štefan Lutka, jediný závodník z ciziny, tj. ze Slovenska.

Následovala večeře s opečeným masem – výborná. Dále se promítaly fotky z dřívějších závodů ve Skřipově. A pak volná zábava.

V neděli jsme odjeli pátou rozjížďku, tu jsem zase nedojela. Tak Fany rozhodl, že mi půjčí jeho desítku XRAY. Odjela jsem s ní druhou a třetí finálovku – celou, jela jsem s ní opatrně, neboť na toto auto nejsem zvyklá. V závodě jsem skončila poslední čtrnáctá. Snad příště to bude lepší. Petr Rodina jezdící za náš klub obsadil v této kategorii 2. místo, v SC byl čtvrtý. Fany skončil v semifinále v B skupině čtvrtý a do finále na 30 minut nastoupil z devátého místa. Probojoval se v průběhu jízdy i na třetí místo, pak začal chybovat a nakonec skončil devátý.

Následovalo vyhlášení výsledků tohoto dvoudenního závodu, u některých kategorií jsou vyhodnoceni i starší 40 let, u některých se vyhodnocují zvlášť děti do 15 let, nakonec dostaly medaile i 2 ženy a dva kluci z desítek B skupiny.

Všichni se shodli na tom, že i přes velké vedro, byl závod perfektně připraven (bufet -jídlo, pití, i zmrzlina, trampolína, bazén). WC v areálu je samozřejmostí. Jo, to jsem zapomněla- byla možnost se i osprchovat v polní sprše, tak jako vloni. Tohoto dvoudenního závodu se zúčastňují závodníci i se svými rodinami a prožijí společně bezva víkend, třeba i se svými čtyřnohými přáteli. Spaní v areálu je možné ve vlastních stanech, autech, přívěsech.

Odkaz na fotky jsou v návštěvní knize pořadatele, www.jkcarsteam.com a další budou na stody.rajce.idnes.cz.

Děkujeme za krásný, pohodový, relax. víkend. Už se těšíme na další ročník.

 

 

Autor článku: Hana Stodolová

 

Zdroj úvodní foto: http://izabel08.rajce.idnes.cz/RC_HOBBY_RACING/#DSC_0174.jpg