Změny v Le Mans sérii 2017

Roman Krejčí


S novým rokem přišly tradičně i upravené předpisy pro populární, zejména moravskou, Le Mans sérii. Snažíme se pokračovat v duchu tradice, že nechceme radikální změny, ale pouze poupravit existující dle potřeb a přání zejména těch pravidelnějších účastníků a zajistit početné startovní pole. V loňském roce dostali všichni jezdci, kteří se zúčastnili alespoň poloviny závodů, krásný týdenní stolní kalendář (s tematikou RC Le Mans série) a v tomto bychom také rádi pokračovali. Samozřejmě hlavně proto, aby jezdci věděli, že si jejich účasti velmi vážíme. Zatímco stávající kalendář pro rok 2017 mapoval celou historii seriálu, který vstupuje již do své 9.té sezóny, předpokládaný kalendář pro účastníky letošních závodů na rok 2018 bude tvořen pouze fotografiemi z letošních závodů a tak se na nich najde asi každý J

Jaké nejvýraznější změny letos očekáváme? Největší změnou je reakce na evropsky i světově vzrůstající popularitu kategorie pancarů s gumovými koly. Někde se tomu říká World GT-R (rubber), jinde Le Mans, v každém případě je možno startovat s pancary na gumových kolech (klasických TC kolech, F1 gumových kolech a to i těch, pro které vyrábí CRC speciální disky pro 4 šrouby avšak s formulovými gumami). Pro závodníky s formulemi se tak nabízí velmi jednoduché řešení, jak využít svou formuli na gumových kolech i pro závody sportovních vozů pouhou výměnou karosérie. Pro formule 190mm široké lze jen doporučit hned několik atraktivních karosérii firmy WRC (viz https://www.wrc-racing.com/lm16) ale také Montech dělá 190mm širokou karosérii Toyota GT-One (viz http://www.corally.cz/?action=detail&id=ID3493&catg=0 ) . Tyto karosérie promotér seriálu zajistí. Šířka je ovšem povolena i 200mm, kde je výběr ještě větší. Nová kategorie se jmenuje LMP3 a bude tedy určena pro modely skutečných sportovních prototypů typu Le Mans (viz odkazy) a také GT vozů, nikoliv aerodynamických speciálů, pro které je nadále vypsána skupina LMP1 bez omezení. O kategorii již projevili zájem někteří jezdci, další se jistě během sezóny přidají. Promotér seriálu hodlá připravit WRC karosérii (jednu nebo více) na půjčování zkušeným F1 pilotům pro větší rozmach kategorie. Zájemci o zapůjčení nás mohou kontaktovat na mailu lmp3@corally.cz, čím dříve, tím lepe kvůli přípravě. Zatím plánujeme spolupráci s Jakubem Víchou, velmi zkušeným jezdcem, který pilotuje F1 Xray X1.

Ve skupinách GT, LMP1 či LMP2 žádné výraznější změny nejsou, ale v GT3 byla pravidla upřesněna tak, aby se modely více blížily krabicové verzi s povoleným oficiálním tuningem LC Racing. Pro hobby skupinu GT2 byly kromě Saturnů přidány střídavé motory 21.5T s převodovým poměrem 1:6, jak se jezdí i jinde.

Kompletní pravidla jsou na webu seriálu – http://www.lemans-serie.cz/report/propositions-2017.html

Už je prakticky hotový i kalendář závodů na rok 2017. Prvním setkání bude noční závod v Ostravě 11.února, kde bude hala pro závodníky otevřena v 18:30 a předpokládaný konec závodů je mezi 1 a 2 hodinou po půlnoci.

 

1. 11.2.2017 – Ostrava Night 19

2. bude upřesněn termín – Ostrava hala

3. 20.5.2017 – Otrokovice

4. 10.6.2017 – Trenčín HUDY ARENA

5. 29.7.2017 nebo 5.8.? – Frýdek Místek Sokolík

6. 12.8.2017 – Blansko

7. 26.8.2017 (nebo 27.8.)- Svitavy

8. Ruda Slaska nebo Prostějov ?

9. 23.9.2017 – Brno

10. bude upřesněn termín – Ostrava hala nebo Holešov

11. bude upřesněn termín – Ostrava hala

 

Všechny závody již mají tradici a při atraktivním závodě v Trenčíně na Hudy Areně se zároveň pojedou veteráni IC 1/8, stejně jako na Sokolíku ve Frýdku Místku. Na ostatních závodech se počítá s vloženými závody modelů F1. Zatím není termínově potvrzený závod v Polsku na Rudě Slaskiej, kde je velmi krásná dráha. Pokud by se to termínově nepodařilo zajistit, je teoreticky možná varianta obnoveného závodu v Prostějově, kde vzniká parta nových nadšenců s krásnými modely pancar 1/10.

Veškeré případně dotazy směřujte, prosím, na email roman@corally.cz . Na setkání na závodech se těší

Roman Krejčí