Drohnen-Info a letání v Rakousku

Igor Vlahovič

Když jsem zveřejnil video na můj YT kanál, které bylo natočeno DJI Mini 3 Pro, tak se velmi brzy objevil komentář typu: „Je těžké získat povolení pro tento let?“ Po reakci, že nemám pravdu, jsem se rozhodl natočit následující video. Protože na žádost o doložení informací, na základě kterých nesmím v Rakousku létat (v mém případě Alpy), již žádná reakce.

Když jsem jel do Rakouska, přes stránky dronpro jsem dostal link na stránky leteckého úřadu (obdoba UCL). A a této stránce jsem dostal možnost stáhnout si mobilní aplikaci pro drony, která je obdobou naší aplikace dronview.

Není potřeba se do aplikace drohnen-Info registrovat. Slouží pro informaci, kde mohu a kde nemohu letět s dronem, modelem letadla. Zde mají již váhové kategorie. V mém případě jsem měl Mini 3 Pro (A1 do 250g) a DJI FPV = A1.

Abych se dozvěděl, zda mohu v dané části Alp letět, jsem klikl na požadované místo a ihned se mi zobrazila informace. Kde nebyl zákaz nebo omezení, jsem našel 120m AGL a s Mini 3 Pro jsem mohl přelétávat nezapojené osoby. Ale raději jsem volil místa, kde žádní lidé nebyli. Abych měl absolutní klid.

Takže dle mého názoru, pokud jsou v Rakousku dále jak my, tak v tomto případě jsem postupoval asi nejlepším způsobem. Nedostal jsem relevantní odkazy na nějaké CHKO, jako jsou u nás. V aplikaci jsou zeleně NP a některé okresy mají na svém území lokální zákazy. To se mé oblasti netýkalo.